Apartman mobilyalar

YORUM YAZIN 0
591
Panelak konutlarından mobilyalar
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Panelak konutları
Palenak konutları

Panelak, Slovakça bir terim. Eski Çekoslovakya’daki prefabrik toplu konutlar için kullanılıyor. Slovak tasarımcı Marian Lassak, Panelak konutlarının dış cephelerini taklit eden mobilyalar tasarlıyor. Mobilya serisi, toplu konut görünümüyle evlerde ve ofislerde şaşırtıcı ve eğlenceli bir atmosfer yaratmak için oldukça ideal.

Panelak evleri, standart panellerden üretilmiş, eski Doğu Blok’unun fazlasıyla rağbet görmüş toplu konut tipi. Her birinin ayrı girişi olan enine ve boyuna büyük blokların birleşmesiyle oluşuyor. Panelak terimi özellikle eski Çekoslovakya’daki binalara atıfta bulunuyor. Aslında pek çok benzer yapı farklı ülkelerde yapılmış, halen de yapılıyor. Minimalist tasarıma sahip binaların en büyük özelliği, tüm ülkede sosyal eşitlik duygusunu sağlamak amacıyla yapılmış olmaları. Halen Çek Cumhuriyeti’nde ülke nüfusunun yaklaşık üçte biri Panelak konutlarında yaşıyor.

Panelak konutlarından mobilyalar, etajer ve masaEvlerde Panelak esintisi

Evlerin tasarımcısı Marian Lassak, Panelak konutlarının Avrupa’da yaşayan pek çok insanın görsel belleğinin bir parçası olduğunu düşünüyor. Pek çok Avrupalı’nın barınma sembolü olan ve içinde farklı hikayelerin yaşandığı konutlar, sanatçıya bu nedenlerle esin kaynağı olmuş.

Panelak konutlarından mobilyalar, lambaMobilyalar formlarını Panelak konutlarının cephe görünümünden alıyor. Koleksiyon, üç çekmeceli bir etajer, hareketli bir masa ve bir duvar lambasından oluşuyor. Lamba tasarımında kullanılan ışıklandırma zamanlanmış. Düzensiz olarak aydınlanan ve sönen pencereler, evlerin gece görünümlerini taklit ediyor.

Fotoğraflar: marianlassak.com

 

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın