Doğada bulunmayı bekleyen devler

YORUM YAZIN 0
1093
Doğadaki devler
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Thomas Dambo, eserlerinde özellikle atık malzemeleri kullanan Danimarkalı bir sanatçı. Sanatçı çoğunlukla dış mekanda ve insanları katılıma davet eden, kendi yaşam alanlarında onlarla etkileşime giren projeler üretiyor ve büyük projelerde gönüllülerle birlikte çalışıyor.

Doğadaki dev heykeller - Oscar

Doğadaki dev heykellerKopenhag’ın kırsalında halkla birlikte yaptığı ve bulunmayı bekleyen 6 dev heykel, insanları doğaya ve yeni yerler keşfedecekleri bir maceraya davet ediyor. Heykeller insanların sık geçmedikleri ama kolaylıkla da ulaşılabilen bölgelere yerleştirilmiş. Bisikletle bir gün içinde tüm heykelleri ziyaret etmek mümkün. Heykelleri bulmak için Dambo’nun web sitesinde yer alan hazine haritasına bakmak veya bilmece şiirleri çözmek gerekiyor. İşin keyfi biraz da kaybolmakta zaten.

Sanatçı, devlerin yapımı için 600 hurda palet, eski bir ahşap kulübe, yıkılmış bir su değirmeni, parçalanmış bir çit ve bulabildiği diğer tüm atık ahşapları kullanmış.
Dev ahşap heykellerin haritası

 


Arkadaş canlısı Teddy
Doğadaki dev heykeller - Teddy

Küçük bir su akıntısının yanında duran yardımsever heykel, insanların rahatça geçebilmeleri için koluyla akıntı üzerinde bir köprü oluşturmuş. Thomas Dambo bu heykeli yapmak için yerel bir eğitim merkezinden destek almış. Merkez Dambo’ya yardım etmesi için 4 işsiz genç ve bir öğretmen bulmuş. Arkadaş canlısı ve çok çalışkan Teddy isimli öğretmen, ekibiyle birlikte heykeli tamamlamak için büyük emek harcadığı için Dambo heykele öğretmenin ismini vermiş.


Köprünün altındaki Oscar
Doğadaki dev heykeller - Oscar

Yapımında paletlerle birlikte eski bir su değirmeni de kullanılan Oscar, bir köprünün altında yatıyor ve koluyla köprüye destek oluyor. Heykel, Thomas Dambo’yu ziyaret etmek için Şili’den gelen ve heykelin yapımına yardım eden Oscar’ın ismini almış.


Uyuyan Louis
Doğadaki dev heykeller - Louis

Louis ağaçlarla kaplı bir tepede uyuyor. Dev Louis’in ağzından içine girilebiliyor. Thomas Dambo’ya bu heykelin yapımında, kendini geliştirmek isteyen işsiz gençler ve İngiltere’den gelen Dambo’nun eski asistanı Louis yardım etmiş.


Küçük Tilde
Doğadaki dev heykeller - Küçük Tilde

Bu heykelin yapımında Thomas Dambo’ya biri 86 yaşında iki usta marangoz ile gönüllülerden oluşan bir ekip yardım etmiş. Gönüllülerden biri olan Tilde heykeli bitirmek için çok çaba sarf etmiş. Ayrıca Dambo, kış geldiğinde kuşlar ve sincaplar için yuva olması amacıyla heykelin içine 28 adet kuş yuvası yapmış.


Dağdaki Thomas
Doğadaki dev ahşap heykeller - Dağdaki Thomas

Bir tepede manzaraya karşı bacaklarını uzatmış oturan Thomas, ona arkadaş olacak çok sayıda kişinin oturabileceği upuzun bacaklara sahip. Thomas, bir okuldan gelen gönüllü öğrenciler ve 2 eğitmen yardımıyla yapıldı. Heykel ismini, sanatçıya tüm heykellerin yapımında büyük destek olan stajyer Thomas’dan alıyor.


Tepedeki Trine
Doğadaki dev ahşap heykeller - Tepedeki Trine

Kendisi eski paletlerden, saçları ise kırık dallardan yapılan Trine, küçük bir tepenin üzerinde dinleniyor. Ellerinin oluşturduğu balkona tırmanarak manzarayı izlemek mümkün. Heykelin ismi yine çok çalışkan bir gönüllü olan Trine’den geliyor.


Fotoğraflar: www.thomasdambo.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın