Düşük teknoloji klima

YORUM YAZIN 0
920
Düşük teknoloji klima
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Özgün klima tasarımı, havayı soğutmak için pişmiş kilin (terakota) doğal özelliğinden ve binlerce yıllık buharlaşma ile soğutma yönteminden faydalanıyor.

Nefes alan gözenekli yapısı ve doğallığı ile çok eski zamanlardan beri hayatımızın içinde yer alan kil, tuğla olarak en modern binaların da vazgeçilmez yapı malzemesidir. Pişmiş kil (terakota) binlerce yıldır hem yaşam alanları hem de pek çok eşya yaratmak için kullanıldığı gibi eski zamanların buzdolapları olan farklı formlarda kilerler de yine çoğunlukla kilden yapılmıştır.

Terakota kil tüplerden soğutma sistemiYeni Delhi’deki Ant Studio bir elektronik fabrikasını soğutmak için terakotayı kullanarak hem dekoratif hem ekonomik bir çözüm geliştirdi. Aynı zamanda dekoratif bir heykel tasarım olan klima çok sayıda terakota tüpün metal bir çerçeveye yerleştirilmesiyle oluşturulmuş. Hem ekolojik hem sanatsal bir çözüm olarak ortaya çıkan tasarım Ant Studio’nun da kurucusu olan Monish Siripurapu’ya ait. Geçmişte özellikle de Mısırlılar tarafından kullanılan buharlaşmalı soğutma ilkesine dayanan terakota klima tasarımında geleneksel malzeme ve yapı teknikleri kullanılmış.

Terakota klima 6-8 derece serinlik sağlıyor

Çalışma ortamını işçiler için serin ve konforlu bir hale getirmek için gereken büyük bir havalandırma-soğutma sistemini satın almak mümkün olmayınca hem estetik hem ekonomik bir çözüm arayışı sonucu ortaya çıkan terakota klima 6-8 derece serinlik sağlıyor.

Düşük teknoloji terakota klima kil tüplerBir hava akımına ihtiyaç duyulması nedeniyle sistem fabrikada bulunan ve bir yandan da içeriye sıcak hava üfleyen jeneratörün önüne kurulmuş. Elektronik olarak pompalanan su pişmiş toprak üzerine döküldüğünde, tüm yüzeye yayılarak gözenekli yapıya sahip kil tarafından emiliyor. Bu emilen su hava akımı sayesinde yavaş bir şekilde buharlaşarak etrafındaki havayı 6 ila 8 derece soğutmaktadır.

Fotoğraflar: Ant Studio

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın