Ekoturizm

YORUM YAZIN 0
1127
Ekoturizm, buzullar
Fotoğraf: Woodwalker
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Ekoturizm, safari
Hindistan Jaldapara Ulusal Parkı’ndaki bir fil safarisi
Fotoğraf: JKDs

Son yıllarda oldukça revaçta olan ekoturizm, çevreyi koruyan, yerel halkın refahını gözeten, doğal alanlara karşı duyarlı bir seyahat olarak tanımlanıyor. Ekoturizm, ziyaret edilen bölgeye aktif bir sosyo-ekonomik katılım sağlıyor ve önemli bir sürdürülebilir kalkınma aracı olarak görülüyor.

1980’li yılların başlarından itibaren çevrecilerin gayreti ile başlayan ekoturizm, yeşil turizm, alternatif turizm, doğa turizmi, yabanıl turizm, macera turizmi, kültürel turizm gibi terimlerle de tanımlanıyor. Genellikle küçük gruplar halinde yapılan ekoturizmde konaklama ve yeme içme türü hizmetler yerel düzeydeki küçük ve orta ölçekli firmalar tarafından veriliyor. Amaç, gezgini eğitmek, ekolojik koruma için para sağlamak, yerel toplulukların ekonomik gelişimine doğrudan fayda sağlamak, yerel kaynakların kullanımını etkinleştirmek, farklı kültürler ve insan hakları için saygıyı artırmak olarak görülüyor.

Ekoturizm, Antartika
Fotoğraf: goodnature.nathab.com

Ekoturizm amacına uygun gerçekleştirildiği takdirde, hassas ekosistemlerin korunması, ziyaret edilen bölgelerde ve çevresinde yaşayan yerel halkın sosyo-ekonomik gelişmesi için kaynak yaratıyor. Önemli ekoturizm potansiyeli olan dağlık ve ormanlık bölgelerdeki köylerde yaşayan halkın kazancına katkı sağlayarak, sosyal sınıflar arasındaki dengesizliği azaltıyor. Sorumlu ekoturizm programları, konvansiyonel turizmin çevre üzerindeki olumsuz yönlerini en aza indirerek yerel halkın kültürel bütünlüğünü artıran programları içeriyor.

Ekoturizm, yerel halkla ve bölgesel kültürle tanışmayı sağlıyor
Fotoğraf: goodnature.nathab.com

Sürdürülebilir 3 etki

Koruma: Biyo-kültürel çeşitliliğin korunması ve geliştirilmesi için etkili ekonomik teşvikler sağlıyor ve dünyanın doğal ve kültürel mirasını korumaya yardımcı oluyor.

Yerel kalkınma: Yerel kapasite geliştirme ve istihdam olanaklarını artırarak dünyadaki yerel topluluklara yoksullukla mücadele ve sürdürülebilir kalkınma sağlıyor.

Çevre bilinci ve kültürel etkileşim: Kişisel deneyimleri ve çevre bilincini zenginleştirerek doğayla, yerel halkla ve bölgesel kültürle tanışmayı ve bütünleşmeyi sağlıyor.

Ekoturizm, tarım eğitimiUluslararası Ekoturizm Derneği (TIES)

Ekoturizmi teşvik etmek için çalışan ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan TIES (The International Ecotourism Society) 1990 yılında kuruldu. Dernek, ekoturizmin geliştirilmesinde kurallar ve standartlar oluşturuyor, teknik yardım ve eğitim kaynakları yaratıyor. Ayrıca, ekoturizmin bio-kültürel çeşitliliğin korunması ve sürdürülebilir topluluk gelişimi için uygun bir araç haline getirilmesi çalışmalarına da öncülük ediyor.

Derneğin, akademisyenler, danışmanlar, koruma uzmanları ve organizasyonları, hükümetler, mimarlar, tur operatörleri, barınak sahipleri, genel kalkınma uzmanları ve ekoturistler dahil olmak üzere çeşitli meslek alanlarını temsil eden 190’dan fazla ülkede üyesi bulunuyor.

Ekoturizm, doğada ilginç ağaçları tanımak
Fotoğraf: ecotourism.org
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın