Giethoorn: Huzur, doğa ve sessizliğin gerçeküstü birlikteliği

YORUM YAZIN 0
5930
Giethoorn, genel
Fotoğraf: Juan Enrique Gilardi
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Giethoorn, insana dev bir bir botanik bahçesini anımsatan masalsı bir su köyü
Fotoğraf: Suedehead

Giethoorn, insana dev bir botanik bahçesini anımsatan masalsı bir su köyü. Doğanın insanla bir arada yaşamasının en güzel örneklerinden biri olan bu küçük köydeki tek gürültü, rüzgardan sallanan yaprakların hışırtısı, kuşların keyifli şakıması ya da bir ördeğin sudaki ayak çırpıntıları…

Hollanda’nın Overijssel eyaletinde kanal sisteminin merkezinde yer alan Giethoorn, kanallar arasındaki yerleşimi nedeniyle “Kuzey’in Venedik’i” olarak tanınıyor. Köye ulaşımın güçlüğü uzun yıllar bilinmemesine sebep olmuş. 1958 yılında Hollandalı film yapımcısı Bert Haanstra’nın ünlü komedi filmi Fanfare’yi burada çekmesiyle köy tanınmış hatta oldukça da ünlenmiş. Özellikle Çinli turistler arasında çok revaçta olan köye her yıl 150.000 ila 200.000 Çinli turist geliyor.

Keçi boynuzu

Giethoorn, 1230 yılında Akdeniz bölgesinden gelen Fransisken keşişleri tarafından kurulmuş. İtalya Perugia’dan geldiği sanılan köyün bu ilk sakinleri, muhtemelen 1170 yılında bölgeyi tahrip eden büyük selde ölmüş olan yaban keçilerinin boynuzları ile karşılaşmışlar. Bu nedenle yerleştikleri köyü Geytenhoren yani “keçi boynuzu” olarak adlandırmışlar. Zaman içinde diyalekt değişimler ile köyün ismi Giethoorn’a dönüşmüş.

Giethoorn, keçi boynuzu anlamına geliyor
Fotoğraf: holandiabeztajemnic.pl

On altıncı yüzyılda Giethoorn ağırlıklı olarak basit yaşam stilini savunan Hristiyan topluluk Mennonitlerden oluşan bir nüfusa sahip olur. Bu süre zarfında Giethoorn’un cemaati, Kuzey Giethoorn ve Güney Giethoorn olarak ikiye bölünür. 20. yüzyılın ortalarında ise kilise köyde çok aktif hale gelir. Köyün diğer yerleşimlerden uzun yıllar uzak kalmasının bir nedeni de Mennonitlerin mütavazi, sakin ve içine dönük yaşam tarzları olmuştur.

Turba ile oluşan karakteristik doku

Turba, bitki kalıntılarından oluşan, siyaha yakın renkte, hafif süngerimsi yapıda ve yakıt olarak kullanılan bir taşıl kömürdür. Bölgenin ilk yerleşimcileri, bataklık topraklarda oluşmuş olan turba tortularını çıkarmak için madencilik yapmaya başladılar. Kazılar sonunda toprakta pek çok delik açılmış oldu. Bu delikler zaman içinde rüzgar ve fırtına etkisi ile yağmur sularıyla doldu ve farklı boyutlarda pek çok sığ göl ve gölet oluştu.

İlginizi çekebilir:   Sevilla: Mağribi kültürün Rönesansla etkileşimi

Turbaları taşımak ve ulaşım için kanallar ve hendekler kazıldı. Evler, kanallar ve göller nedeniyle oluşan küçük adalara inşa edildi ve köprülerle evlere bağlantı sağlandı. Tüm bunlar Giethoorn’un karakteristik dokusunu oluşturmuş oldu.

Saz çatılı çiftlik evleri, kanallar ve köprüler

Giethoorn evleri, ahşap köprüler üzerinden ulaşılan küçük adalara inşa edilmiş. 200 yıllık evlerin sazdan yapılmış kubbeli çatıları özenle korunmuş. Evler, 18. yüzyıl klasik Hollandalı mimarisi ile 19. yüzyıl Victoria tarzına sahip.

Köyde eskiden hiç yol yokmuş ve tüm ulaşım su kanallarından yapılıyormuş. Günümüzde de Giethoorn’un özellikle eski kısımlarına herhangi bir motorlu ulaşım bulunmuyor. Bunun yerine bir metrelik ortalama derinliğe sahip, toplam yedi buçuk kilometre uzunluğundaki su kanalları yer alıyor.

Giethoorn, köyün özellikle eski kısımlarına herhangi bir motorlu ulaşım bulunmuyor
Fotoğraf: Gouwenaar

Her türlü taşıma da ulaşım gibi köyü labirent gibi çevreleyen kanallarla yapılıyor. Kanalların yanındaki patikalar yürüyüş veya bisiklet yolu olarak kullanılıyor. Evlere ulaşım ve adacıklar arasındaki bağlantı kanallar üzerinde bulunan 180 tane yaya köprüsü ile sağlanıyor.

Giethoorn, Kanallar üzerindeki ulaşım kanolarla ve “Whisperboats/ Fısıltı tekneleri” adı verilen elektrikle çalışan teknelerle sağlanıyor
Fotoğraf: piotr iłowiecki

Kanallar üzerindeki ulaşım kanolarla ve “Whisperboats/ Fısıltı tekneleri” adı verilen elektrikle çalışan teknelerle sağlanıyor. Giethoorn’a özgü teknelerin elektrikli oluşu köyü hem benzin kokusundan hem de gürültüden korumuş oluyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın