Jodhpur: Çölün ortasında mavi bir mücevher

YORUM YAZIN 0
2477
Jodhpur evlerin üstten görünüşü
Fotoğraf: Tom Maloney
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Eski, dar ve kıvrımlı sokaklarını çevreleyen masmavi evleriyle ‘mavi şehir’ olarak ün salan Jodhpur, Hindistan’ın Rajastan Eyaleti’nin ikinci büyük şehri. Aslında Hindistan’ı genel olarak düşününce, 1.300.000 nüfusuyla ülkenin küçük şehirleri arasında yer alıyor.

Mavi renk, 1459 yılında kurulan bu eski şehre indigo bir hava veriyor.

İndigofera, Hindistan ve Asya’da yetişen bir ağaç. Bizdeki adı çivit olan ağaçtan en değerli bitkisel boya maddelerinden biri elde ediliyor. Yani bildiğimiz çivit mavisi.

Jodhpur genel görünüş
Fotoğraf: Premaram67

Şehre özelliğini veren ve ona çekicilik kazandıran mavi rengin gizemi konusunda ise pek çok rivayet ve görüş var. En yaygın olanı, şehir nüfusunun halen çoğunluğunu oluşturan Brahmanlarla ilgili. Rivayete göre, evler ilk olarak Brahmanlar tarafından yapılmış. Brahmanlar kast sisteminde en üstte yer aldıklarını vurgulamak ve evlerini daha aşağı kastlardaki Hintlilerin evlerinden ayrıştırmak için farklı bir renkle boyamak istemişler. Mavi rengi seçmelerinin nedeni de tenindeki mavi renk ile betimlenen ve bu nedenle ‘Mavi Tanrı’ olarak da bilinen Krishna’yı onurlandırmak içinmiş.

İlginizi çekebilir:   Ljubljana: Zengin tarih, sayısız medeniyet

Seneler içinde kast sistemi gittikçe zayıflasa da Jodhpur’da yaşayan herkes bu geleneğe uymuş ve evlerini maviye boyamaya başlamış.

Jodhpur'dan bir pencere detayı
Fotoğraf: Nikhil Singh

Evlerin rengiyle ilgili başka bir görüş ise mavinin suyun rengi olması ile ilgili. Kenti çevreleyen Thar çölü sebebiyle kent sakinlerinin suya olan özlemleri ve şehirlerini neşeli bir vaha olarak görmek istemeleri maviyi seçmelerine neden olmuş olabilir diye düşünenler de var.

Bir diğer farklı görüş de mavi rengin evleri serin tutması ve bölgede bol bulunan sivrisinek ve termitlerden koruyor olması.

Hangi nedenden olursa olsun, mavi renk Jodhpur’a onu diğer şehirlerden ayıran etkileyici ve şirin bir farklılık veriyor.

Mehrangarh Kalesi, Jodhpur
Mehrangarh Kalesi’nden Jodhpur’un genel görünüşü

Jodhpur deyince akla ilk gelen mavi olsa da, şehrin mimari açıdan sahip olduğu önemli bir yapı da Mehrangarh Kalesi. Kale 17 jenerasyon önceki yönetim tarafından inşa ettirilmiş. Devasa büyüklüğü ile mimarlık açısından kült olarak değerlendirilen yapılar arasında yer alıyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın