Ouro Preto: Barok mimarinin eşsiz örneği

YORUM YAZIN 0
2721
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Ouro Preto uzaktan görünümü
Fotoğraf: Naiara Pontes

Barok mimarisinin ince ve kavisli biçimini sergileyen ve Brezilya barok döneminin en önemli eserlerini yaratan sanatçılara ev sahipliği yapmış olan tarihi Ouro Preto, eski bir sömürge madenciliği kenti.

Ouro Preto sokakları
Fotoğraf: Aires Almeida

Rio de Janeiro’nun 513 km kuzeyindeki Minas Gerais eyaletinde yer alan Ouro Preto ‘Siyah Altın’ anlamına geliyor. 17. yüzyılın sonlarında kurulan kent, Brezilya’nın altın çağının odak noktası ve zengin bir madencilik alanının merkezi konumunda idi. Altın madenciliğindeki muazzam zenginlik, kısa sürede Avrupa aydınlarını da cezbeden bir şehir yarattı. Felsefe ve sanat da zenginleşerek ‘Barroco Mineiro’ olarak adlandırılan barok mimarinin gelişimini sağladı. Kent, Aleijadinho gibi mimar ve heykeltıraşlar, Mestre Athayde gibi ressamlar, Lobo de Mesquita gibi besteciler ve Tomás António Gonzaga gibi şairler tarafından tercih edilerek pek çok önemli eser bırakmalarına neden oldu.

Ondokuzuncu yüzyılda altın madenlerinin bitmesi ile etkisini kaybeden Ouro Preto, birçok kilise, köprü ve çeşme ile barok mimarisinin olağanüstü bir kanıtı olarak kaldı ve UNESCO tarafından dünya mirası olarak koruma altına alındı.

Ouro Preto evlerin önünden görünüm
Fotoğraf: Naiara Pontes

Brezilya’nın bağımsızlık hareketi olan Inconfidência Mineira’nın da sembolik merkezi olan Ouro Preto, mimari olarak üstün evrensel değerlere sahip. Engebeli bir manzara üzerine yayılmış estetik kalitesi ve kent dokusu, kasabayı insan dehasının bir hazinesi haline getiriyor ve sömürge yönetimi altındaki bir toplumun yaratıcı yeteneklerine şahitlik ediyor.

İlginizi çekebilir:   Poznań: Tarih ve medeniyetin birlikteliği
Ouro Preto meydanı
Fotoğraf: Marcus Winícius Messias Cardoso

Şehrin mimari eserlerinin en dikkat çeken unsurları, dini anıtlar ve idari binalar tarafından temsil ediliyor. Binalar iki farklı malzeme bir arada kullanılarak yapılmış: Granitin başkalaşıma uğramasından oluşan bir kaya türü olan gnays ve sabuntaşı. Çağdaşı Avrupa sanatından önemli derecede farklılık gösteren binalar, sadece mekansal konseptlerine göre değil, dekoratif özelliklerine göre de son derece özgün tasarımlara sahipler. Kentteki tüm yapılar 18. yüzyılda zor erişime, malzemeye ve işçilik kıtlığına sahip bir bölgede yapılmalarından dolayı ulusal olarak kabul edilen Barroco Mineiro’nun sanatsal olarak ilk temsilcileri olarak kabul gördüler.

Ouro Preto'da bulunan barok kilise
Igreja de São Francisco de Assis, Barok kilise
Fotoğraf: Sarah and Iain

Kentteki en önemli eserlerden biri olan Igreja de São Francisco de Assis Kilisesi Brezilya’nın en büyük sömürge mimarı ve heykeltıraşı olan António Francisco Lisboa (Aleijadinho) tarafından yapılmış. Barok kilise, Manuel da Costa Athaide’nin tavan resimleri ve heykelleri ile süslemiş. Athaide, süslemelerinde kentin ününü vurgulayan altını da kullanmış.

Günümüzde, şehrin çevresindeki alanların kontrollü büyümesinin sağlanması için yeni binaların ölçeğine sınırlamalar getirilmiştir. Kent binalarının orijinal cephelerini korumak için sadece kaçınılmaz değişiklikler yapılmasına izin verilmiştir.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın