Sighișoara: Olağanüstü bir kale içi kenti

YORUM YAZIN 0
2924
Sighişoara evleri genel görünüm
Fotoğraf: Sludge G
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Sighișoara, Orta Avrupa’nın Latin odaklı kültürü ile Güneydoğu Avrupa’nın Bizans-Ortodoks kültürü arasındaki sınır bölgede bulunan göz kamaştırıcı güzellikte bir ortaçağ kale içi şehri.

Kentin kurulduğu yıllarda bulunduğu bölge olan Transilvanya, bugünkü Romanya’nın batı ve orta bölgelerinin tarihi ismi. Türkçede “Ormanın içi” anlamına geliyor. Transilvanya, 1526 yılında yapılan Mohaç Savaşı ile 1683’deki 2. Viyana Kuşatması’na kadar Erdel Prensliği adıyla iç işlerinde serbest, dış işlerinde Osmanlılara bağlı olarak yaşadı. Bölge, 2. Dünya Savaşı sonrasında ise Romanya’ya ait oldu.

Sighişoara genel görünüm
Fotoğraf: Kwan Ng

12. yüzyılda, Transilvanya’ya Macarların hakim olduğu dönemde, Osmanlı’yı tehdit olarak gören Macar Kralı, bölgedeki hakimiyetini sağlamlaştırmak için, hristiyanlığın koruyucusu olan Saksonlar’a toprak vaat ederek onların bu bölgeye yerleşmesini sağlamış. Transilvanya Saksonları olarak bilinen Alman zanaatkarlar, ustalar ve tüccarlar bölgeye gelerek Sighişoara’yı kurmuş ve kent ekonomisine hükmetmiş. Şehri çevreleyen surlar da onlar tarafından yapılmış. Şehir birkaç yüzyıl boyunca Orta Avrupa’nın stratejik ve ticari açıdan önemli bir merkezi olmuş. 16. ve 17. yüzyıllar boyunca Sighişoara’da 15 kadar lonca ve 20 adet el sanatları şubesi bulunduğu tahmin ediliyor.

Sighişoara Trinity Ortodoks Kilisesi
Trinity Ortodoks Kilisesi
Fotoğraf: Guillaume Baviere

Kasaba iki bölümden oluşuyor. Ortaçağ kalesinin içine inşa edilmiş olan ve ‘Citadel’ olarak bilinen yukarı şehir ile Tarnava Mare nehri vadisinde uzanan alt şehir.

Tepenin üstünde stratejik bir konuma sahip olan kale, mimari açıdan neredeyse hiç değişmeden kalmış ve 800 yıldan beri sürekli olarak yerleşim görmüş. UNESCO Dünya Kültür Mirası’nda yer alan en önemli tarihi binalar da bu bölümde yer alıyor.

Sighişoara kentindeki evleri
Fotoğraf: Sludge G

Sighişoara, otantik ortaçağ mimarisine örnek olan en iyi korunmuş kentlerden bir tanesi. Kentte en az 300 yaşında olan 164 evin çoğu tarihi eser sayılıyor. Orijinal şeklini korumuş olan evlerin hemen hepsi bir zamanlar şehrin asil ailelerinin yaşadığı dikdörtgen planlı kent meydanında bulunuyor.

İlginizi çekebilir:   Cunda Adası: Evleri, sokakları ve balık ağları ile masmavi bir huzur
Sighişoara saat kulesi
Saat kulesi
Fotoğraf: minoritynomad.com

Meslek loncalarına ait 9 adet kule ise kentin dokusunda önemli bir yer tutuyor. Kulelerden en önemlisi saat kulesi. Kentin hemen hemen her köşesinden görülebilen 64 metre yüksekliğindeki kule, 13. yüzyılın sonlarında inşa edilmeye başlanmış.

Satteki güneş tanrısı
Pazar gününü simgeleyen Güneş Tanrısı
Fotoğraf: Andrea Dioporco

Çatıyı oluşturan dördü küçük, biri büyük taret kuleler barok stilinde ve inşa eden üç ustanın olağanüstü başarısını gösteriyor.

Ahşap figürlü ortaçağ saatinin içinde ise haftanın yedi gününü temsil eden yedi figür yer alıyor. Figürler, yedi eski tanrı, yedi gezegen ve yedi temel metali tasvir ediyorlar.

Pazartesi için Diana, Salı için Mars, Çarşamba için Merkür, Perşembe için Jüpiter, Cuma için Venüs, Cumartesi için Satürn ve Pazar için Güneş tanrısı sembolize edilmiş.

Bram Stoker’ın Vampir Dracula romanına esin kaynağı olan ve Kazıklı Voyvoda olarak da adlandırılan Transilvanya’nın en meşhur hükümdarı Vlad Tepeş’in de yaşamış olduğu kent, renkli binaları, arnavut kaldırımlı sokakları ve kuleleri ile ortaçağın ihtişamını sunan mimari dokunun en güzel örneklerden biri.

Sighişoara sokak görünümü
Fotoğraf: Gabriel Tocu

Kentte, her yıl Temmuz ayında düzenlenen Ortaçağ Sanat ve El Sanatları Festivali ile ortaçağ atmosferi yaratılmaya devam ediliyor. Festivalde, müzik ve kostüm geçitleri, el sanatları görüntüleri, açık hava konserleri ve ortaçağ törenleri yer alıyor ve izleyenlere ortaçağ Transilvanya efsanesini yaşatıyor.

Sighişoara Festivali
Sighişoara Festivali Medivala
Fotoğraf: Bigmac3986

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın