Toledo: Bir orta çağ masalı

YORUM YAZIN 0
3270
Toledo gece fotoğrafı
Fotoğraf: Chensiyuan
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Bir şehir pek çok kültürle tanışır ve kazandığı bu mirası iyi korursa ortaya muhteşem bir tarihi doku çıkar. İspanya’nın Kastilya-La Mancha Eyaleti’nin başkenti olan Toledo, işte böylesi muhteşem bir anıtsal zenginliğe sahip.

Toledo fotoğrafı - evler
Fotoğraf: Sharon Mollerus

Madrid’e 73 km uzaklıktaki bu tarihi şehir, İspanya’nın bilinen ilk başkenti. 7. yüzyılda kurulan bu masalsı şehirde, Müslüman, Hristiyan ve Museviler asırlarca barış içinde yaşamış ve kendi kültürlerine ait pek çok yapı ve eser bırakmış. Bu nedenle Toledo, “üç kültürün kenti” olarak tarihe geçmiş. Yaşadığı çeşitlilik sanatsal ve mimari anlamda şehre zengin bir kültürel doku kazandırmış.

Toledo şehrinin girişi
Fotoğraf: Mark Doliner

Toledo, granit bir kayanın üzerinde kurulmuş ve üç tarafı Tajo nehri ile çevrili. Surların içinde bulunan şehire nehrin üzerine kurulmuş köprüden giriliyor. Şehir, eski ve yeni olarak ikiye ayrılıyor. UNESCO Dünya Mirasları arasında olan eski şehir, su kanalları, taş köprüleri ve yüzyıllarca korunmuş yapılarıyla ilk bakışta orta çağdan kalma bir tiyatro sahnesini andırıyor.

İlginizi çekebilir:   Jodhpur: Çölün ortasında mavi bir mücevher

 

Toledo, Puerta de Bisagra
Şehrin ana giriş kapısı: Puerta de Bisagra
Fotoğraf: Chensiyuan
Toledo şehri panoramik görünüm
Fotoğraf: David Lliff

Sokaklar son derece dar, zikzaklı ve birbirlerini gelişi güzel keserek küçük meydanlara ulaşıyorlar. Şehirde yaşamış üç kültürün de izlerini taşıyan evler bu sokakların iki yanına yapıldığı için birbirlerine çok yakınlar. Malzeme olarak taşın kullanıldığı evler çoğunlukla toprak renklerine boyanmış. Her ev  bir iç avluya sahip. Genellikle iki-üç katlı ve cumbalı. Cumbaların bir kısmı mahremiyet sağlamak amacıyla kafeslerle örülmüş.

Toledo Katedrali fotoğrafı
Toledo Katedrali
Fotoğraf: Ted Eytan

Toledo’da bulunan yapıların en ünlüsü Toledo Katedrali. Katedral ilk olarak Vizigotlar tarafından yapılmış ama sonrasında uzun bir süre Mağribiler tarafından camiye dönüştürülerek kullanılmış. Şimdiki katedralin inşası ise 1227 yılında Aziz III. Fernando tarafından başlatılmış ancak tamamlanması 250 yıldan daha fazla sürmüş.

Eski Toledo tarihi ev
Fotoğraf: Sharon Mollerus

Döneminin dini gücünü ve zenginliğini simgeleyen katedral, dış görünümde gotik mimarinin özelliklerini taşısa da iç yapısında barok ve rönesans gibi pek çok mimari tarz barındırıyor. Katedralin duvar ve tavanlarında ise Toledo’da yaşamış ünlü ressam El Greco’nun eserlerini görmek mümkün.

 

Toledo gece fotoğrafı
Fotoğraf: Chensiyuan

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın