Casa Vicens, farklı stil, fantastik görünüm

YORUM YAZIN 0
3303
Casa Vicens, genel
Fotoğraf: Pol Viladoms
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Casa Vicens, Barcelona'da yer alıyor
Fotoğraf: Pol Viladoms / yatzer.com

Ünlü mimar Antoni Gaudí tarafından tasarlanan Casa Vicens, hem Katalan mimarisinin tarihinde hem de farklı tarzları bir araya getirmesi nedeniyle dünya mimarlık tarihinde çok önemli bir yer tutuyor. 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen bina, Gaudí tarafından tasarlanan ilk ev olmasıyla da ayrı bir öneme sahip.

Barcelona’da yer alan Casa Vicens, modern, neoklasik ve art nouveau da dahil olmak üzere pek çok mimari tarzın bir arada olduğu ve Gaudí’nin mimari anlayışını anlatan neo-mudéjar mimarisinin bir yansıması. Gaudi’nin hayata bakışı ve sanat anlayışının ilginç bir yansıması haline gelen Casa Vicens, Katalan modernizminin yolunu açan eserlerden biri olarak değerlendiriliyor.

Gaudí’nin kariyerinin başında, 31 yaşındayken yaptığı ev, sanatçının inanılmaz hayal gücü sayesinde demir, cam, seramik ve beton gibi çeşitli farklı materyalleri bir araya getiriyor.

Casa Vicens, 1888İlk ev ve yepyeni bir stil

Günümüzde müze olan binanın inşa öyküsü yaklaşık bir buçuk asır önce başlıyor.

Manuel Vicens i Montaner, Barselona’da yaşayan bir hisse senedi ve para komisyoncusuydu. Annesinin ölümüyle miras kalan arsa üzerine bir yazlık ev yaptırmak istedi. Evin tasarımı için yakın arkadaşı olan Gaudí ile anlaştı.

Gaudí o dönemde okulundan yeni mezun olmuştu. Kariyerinin başındaydı ama neo-mudéjar etkisiyle karakterize edilen kendi stilini geliştirmeye çoktan başlamıştı. Stilinin belirgin özellikleri geometrik kütlelerin yan yana yerleştirilmesi, seramik karoların kullanımı, metal işleri ve tuğla süslemelerini içeriyordu. İspanyol mimarisi ile Arap mimarisinin karışımı olan bu oryantalist stil, dönemin kurallarına tamamen aykırı bir mimarlık tarzıydı. Ev, Katalan modern mimarisine yepyeni bir soluk ve bakış açısı getiriyor ona adeta çiçek açtırıyordu.

Casa Vicens, Gaudi tarafından tasarlandı
Fotoğraf: Kent Wang

Casa Vicens’in tasarımı ve inşaat planları 1883 yılında onaylandı ve aynı yıl inşaat ruhsatı alındı. Binada taş, tuğla, renkli fayanslar ve demir kullanıldı. İnşaat sırasında mecburen kesilen ağaçlar binanın detaylarına dahil edildi. 1888 yılında tamamlanan ev, Gaudí’nin mimari hayal gücü ve dehası sayesinde yeni bir mimarlık dili yaratmış oldu.

Casa Vicens, restorasyon
Fotoğraf: Carlos Cunha

Farklı bir mimardan dokunuşlar

Evin ilk sahibi olan Manuel Vicens 1895 yılında öldü. Casa Vicens, ilk yapıldığı günden beri yazlık ev olarak kullanılmıştı; Vicens’in ölümünden sonra da bir süre ailesi tarafından aynı amaçla kullanıldı. 1899 yılında ise, aile evi Kübalı bir Dr. olan Antonio Jover’e sattı.

Ev, 1925 yılında İspanyol mimar Juan Sierra de Martínez tarafından genişletildi. Ana kat girişleri değiştirildi ve bahçe uzatıldı. Tüm bu tadilatlar orijinal tasarıma son derece sadık kalınarak yapıldı. O sırada Sagrada Familia’yı inşa etmekle meşgul olan Gaudí de yapılan tadilat planlarını onayladı.

Casa Vicens, 2001 ve 2004 yılları arasında bir restorasyon daha geçirdi. Mimar Ignacio Herrero Jover tarafından yapılan bu restorasyonda evin cepheleri, içi ve ve mobilyaları elden geçirildi.

Fantastik bir cephe

Toplam alanı yaklaşık 1.266 metrekare olan yapı, bir bodrum, iki yaşam katı ve bir çatı katı ile dört kattan oluşuyor. Evin ilk iki katı, kadife çiçeği ile süslenmiş yatay seramik karoları ile kaplı. Fayansların döşenme şekli İkinci kattan itibaren dikey olarak değişiyor.

İlginizi çekebilir:   Djenne Büyük Cami, kerpiçten çarpıcı bir eser

Fayansların üzerindeki çiçekler, Gaudí’nin doğadan aldığı ilhamı yansıtan çiçek ve bitki motifleri ile bezeli. Motifler, evin kapılarında ve palmiye yaprağı deseni olarak balkonlardaki dökme demir parmaklıklarda da görülüyor. Caddeye bakan balkonların kenarlarında ise zarif melek figürleri kullanılmış. Klasik mimarinin sade görünümünü engellemek için ise binanın köşelerinde çıkıntılı kenarlar kullanılmış.

Casa Vicens, kule
Çatıda yer alan kule Fotoğraf: Pol Viladoms / yatzer.com

Erişilebilir çatı

Casa Vicens’in kiremit çatısı, suyu toplamak amacıyla iki taraftan eğimli olarak yapılmış. Çatının dört tarafını çevreleyen dar bir yol çatıya bakım ve onarım gibi durumlarda kolay erişim sağlıyor. Gaudí’nin çatıyı erişilebilir olarak tasarlamasının bir nedeni de her şeyden uzaklaşmak ve yaşamı düşünmek için eve bir mekan yaratmak isteği olmuş.

Çatı katında, İslam ve Asya mimarisinin etkilerinin görüldüğü bir kubbe, batı köşesinde bir kule ve üç aynı tuğla baca yer alıyor. Her biri evin cephesinde olduğu gibi yeşil ve beyaz seramik fayanslarla kaplanmış. Çatının binanın bir uzantısı olarak kullanılması ve bu alanda yer alan havalandırmanın ve bacaların, cephe ile benzer stillerde dekore edilmesi Gaudí’nin tüm çalışmaları boyunca görülen bir özelliktir.

Etkileyici alanlar, üç boyutlu figürler

Casa Vicens’in içi de dışı gibi renkli ve ihtişamlı. Gaudí, binanın iç kısmının süslemeleri için üç boyutlu sarmaşık, meyve ve çiçek figürleri oluşturmuş. Figürlerin oluşturulmasında ise preslenmiş karton kullanmış.

Bodrum kat, havalandırılmasının ve aydınlatılmasının daha iyi olması için biraz yükseltilmiş. Böylece İngiliz tarzı avludan daha fazla ışık ve hava alır hale getirilmiş. Evin mutfağı, depo ve çöplük odası bu katta bulunuyor. Birinci katta geniş bir oturma ve yemek odası, küçük bir Türk tarzı sigara odası ve iki ek oda yer alıyor. İkinci kat, ailenin yatak odalarını barındırıyor. Çatı katı ise hizmetçiler için tasarlanmış. Tüm katları at nalı şeklindeki bir merdiven birbirine bağlıyor.

Casa Vicens, tavanlar
Fotoğraf: Jon Ander

Duvarlar sazları simgeleyen bir sıva tabakası ile kaplanmış, tavanlar ise renkli bitki ve çiçeklerle süslenmiş. Dekorasyonun ve süslemelerin en yoğun kullanılmış olduğu yemek odası doğadan kuşlar ve sarmaşıklar gibi birçok figürü bir araya getiriyor. Oturma odasındaki kubbe resmi ise gökyüzüne cam kubbeden bakma hissini veriyor.

Casa Vicens, müze
Fotoğraf: Pol Viladoms / yatzer.com

Konuttan müzeye

Casa Vicens, 2014 yılına kadar özel bir konut olarak kaldı. 2014’te özel bir aile bankası olan MoraBanc tarafından müze yapmak amacıyla satın alındı. Bu aşamada evde büyük bir restorasyon gerçekleştirildi.

Binaya, erişilebilirliği artırmak ve ziyaretçilerin evi rahat bir şekilde gezebilmesini sağlamak amacıyla modern bir merdiven ve asansör eklendi. Sergi ve etkinlikler için alanlar yaratıldı.

İspanyol ressam Francesc Torrescassana i Sallarés’in 32 tablosu ve Antoni Gaudi’nin yaptığı mobilyaların koleksiyonunun da bulunduğu ev, bu detaylarla oldukça değerli bir müze haline getirildi.

Gösterişli ama zarif, modern ama klasik Casa Vicens, yenilenmiş, restore edilmiş ve yeniden dizayn edilmiş olarak, 2017 sonbaharında orjinal oyma kapılarını halka açtı.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın