Golden Gate, kıpkırmızı altın kapı

YORUM YAZIN 0
5408
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Golden Gate genel görünüm
Fotoğraf: Tom Hilton

Renginden dolayı “Kırmızı Köprü” olarak da anılan Golden Gate, Hollywood filmlerinin vazgeçilmez dekoru olarak oldukça aşina olduğumuz bir köprü.

Dünyanın en çok fotoğraflanan köprüsü unvanına sahip olan Golden Gate, Amerikan İnşaat Mühendisleri Topluluğu tarafından da “Modern Dünyanın Harikaları”ndan biri olarak ilan edilmiş durumda.

Golden Gate ayak görünümü
Fotoğraf: Ian Chen

Amerika’nın en ünlü şehirlerinden biri olan San Francisco’daki Golden Gate Boğazı üzerinde yer alan ve son derece zarif bir mimari tasarıma sahip olan çelik asma köprünün yapımı 1872 yılından beri şehrin gündeminde yer almış. Ancak bölgenin hem sisli hem de çok rüzgarlı olması, boğazın derinliğinin fazla ve güçlü akıntılara sahip olması nedeniyle yapım masrafını çok artıracağı için, taslakları da hazır olmasına rağmen, proje sürekli olarak ertelenmiş. Ancak, ilerleyen zaman içinde boğazdaki ulaşımı sağlayan feribotların kötü hava koşulları nedeniyle sık sık aksaması iki yakayı bir köprü ile birleştirme zorunluluğunu artırmış ve köprünün yapımı kaçınılmaz bir hal almış.

Köprünün yapımına 5 Ocak 1933 yılında başlanır. İnşaatı McClintic-Marshall Construction Co. tarafından gerçekleştirilen projede Joseph Strauss, köprü projesinin genel tasarımı ve inşasından sorumlu baş mühendis olarak görev alır. Strauss, mezuniyet tezi için Bering Boğazı boyunca 55 km uzunluğunda demiryolu köprüsü tasarlayan iddialı bir mühendis ve şairdi. Ancak, kablo süspansiyon tasarımlarıyla ilgili çok az deneyime sahip olduğu için, mühendislik ve mimarinin çoğunun sorumluluğu diğer uzmanlara düştü.

Golden Gate yapımı 1933 yılı
Kaynak: goldengatebridge.org / 1933
Golden Gate 1934 yılındaki hali
Kaynak: goldengatebridge.org / 1934
Golen Gate 1935 yılındaki inşaat dururmu
Kaynak: goldengatebridge.org / 1935

Strauss’un ilk tasarım önerisi görsel açıdan kabul edilmedi. Son halini alan süspansiyon tasarımı New York‘taki Manhattan Köprüsü mimarı Leon Moisseiff tarafından tasarlandı. Teknik ve teorik çalışmaların çoğunu mühendis ve matematikçi olan profesör Charles Alton Ellis yaptı. Amerikalı bir konut mimarı olan Irving Morrow ise köprü kulesinin genel şekli, aydınlatma düzeni, kule dekorasyonları, sokak lambaları, korkuluk ve yürüyüş yolları gibi Art Deco unsurlarını tasarladı. Morrow’un köprüye kazandırdığı en önemli özellik ise rengi oldu. İlk planlamada köprü renginin gri olmasına karar verilmişti. Amerikan donanması devreye girerek gemilerden kolay görünebilmesi için köprünün siyah ve sarı çizgili boyanmasını istedi. Ancak Morrow, köprü bitim aşamasında paslanmayı önleyen kırmızı renkteki koruyucu astar boyadan esinlenerek, köprünün deniz ve gökyüzünden ayrılıp, sahildeki doğayla uyumlu olacağını düşündüğü sıcak turuncu rengi seçti.

İlginizi çekebilir:   Galatasaray Lisesi Binası, Beyoğlu’nun mihenk taşı
Golden Gate Köprüsü boğazdan görünümü
Fotoğraf: Matthias Mullie

Uzunluğu 2,7 kilometre, genişliği 27,4 metre, yüksekliği 227,4 metre olan 887 bin ton ağırlığındaki 600.000 perçinli Golden Gate’in yapımı dört yıl sürdü. 27 milyon dolar olarak hesaplanan maliyet 35 milyon doları aştı. Köprünün inşaatı sadece mali olarak değil aynı zamanda inşaatında çalışan 11 işçinin zorlu hava şartları yüzünden kazayla ölümü ile manevi bir değere de sahip. İnşaat süresince köprünün altında gerili olan güvenlik ağı, pek çok işçinin hayatını kurtarmış olsa da inşaatın bitim aşamasında ağın düşen bir inşaat iskelesini tutamaması, iskeleyle beraber düşen onbir işçinin hayatını kaybetmesine neden oldu.


Kaynak: commons.wikimedia.org

Yapımında, köprü inşası ile ilgili çok sayıda rekor kırılan köprü 19 Nisan 1937 tarihinde bitmiş, 27 Mayıs 1937’de ise trafiğe açılmıştır. Bittiğinde dünyanın en uzun asma köprüsü olan Golden Gate, 1964’te New York‘taki Verrazano-Narrows Köprüsü’nün yapımına kadar bu unvanını korudu. Şu anda ise dünyadaki en uzun yedinci asma köprüdür.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın