Milwaukee Sanat Müzesi, üç mimardan üç tasarım

YORUM YAZIN 0
6087
Milwaukee Sanat Müzesi
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Üç ünlü mimarın (Eero Saarinen, David Kahler ve Santiago Calatrava) farklı zamanlarda tasarladığı ayrı ayrı binalardan oluşan Milwaukee Sanat Müzesi’nin kendi de daimi bir sergi gibi.

2017 yılında 30.000 sanat eseri barındıran müzeyi yılda 400 binin üzerinde kişi ziyaret ediyor. Milwaukee Sanat Müzesi sadece şehrin değil tüm eyaletin en önemli sanat merkezlerinden biri.

Yaklaşık 32 bin m2’lik alana yayılan müze, ayrı binalar ve etkileyici bir bahçeden oluşuyor: 1957’de Fin Amerikalı mimar Eero Saarinen tarafından tasarlanan War Memorial Center, 1975’de büyüyen koleksiyona yer sağlamak amacıyla mevcut binaya ek olarak yapılan David Kahler tasarımı Kahler Binası, 2001’de İspanyol mimar Santiago Calatrava’nın eseri olan ve hem şehrin hem müzenin ikonu haline gelen Quadracci Pavilyonu ile peyzaj mimarı Dan Kiley tarafından tasarlanan Cudahy Bahçeleri.

Milwaukee şehri

Milwaukee şehri
Milwaukee

Amerika Birleşik Devletleri’nde Michigan Gölü’nün batı kıyısında yer alan Milwaukee, Wisconsin eyaletinin en büyük şehridir. Bölgeye ilk gelenler Fransız Katolik misyonerler ve kürk tüccarlarıydı. 1840’lı yıllarda çok sayıda Alman göçmen geldi, daha sonra 1850’li yıllarda da Polonyalıların ve diğer göçmenlerin gelmesiyle kent nüfusu iyice arttı.

1800’lü yılların sonlarında, çoğunlukla Almanca konuşulan Milwaukee, mezbahalar, tabakhaneler, tersaneler, tuğla ve bira fabrikaları gibi tesislerle gelişen bir endüstri ve liman kentiydi. 1872 yılında Milwaukee şehrinde kültürü teşvik etmek için dernekler kuruldu; sergileri açıldı, bir sanat galerisi ve sanat okulu kurulması planlandı. Sergiler, Milwaukee’nin daha çok endüstriyel amaçlı sergilemeler için kullanılan sergi salonunda yapıldı. Ama bu çabalar bir sonuca ulaşamadı.

1888 yılında Frederick Layton bir sanat galerisi inşa ettirdiğinde kentin toplumsal duyarlılığı yüksek bir kesimi de daha sonra enstitü olacak olan Milwaukee Sanat Derneği’ni kurdular. Layton Ailesi’nin yıllar boyu topladığı eserlerden oluşan ve Layton Sanat Galerisi’nde sergilenmekte olan Layton Koleksiyonu 1957 yılında Milwaukee Sanat Enstitüsü ile birlikte Milwaukee Sanat Müzesi’nin ilk binası olan War Memorial Center’a taşındı.

War Memorial Center

Milwaukee Sanat Müzesi War Memorial Center
War Memorial Center

Ayrı ayrı yerlerde duran iki sanat koleksiyonunu bir araya toplamak amacıyla yapılan yeni bina 1957’de tamamlanarak müzeye dahil oldu. Mimar Eero Saarinen tarafından tasarlanan ve zamanına göre çok yenilikçi bir tarza sahip olan War Memorial Center yatık bir haç şeklindedir. Bina, hem tematik olarak hem de işlevine yönelik inovatif alan kullanımıyla modern mimarinin en başarılı örneklerinden biri olarak kabul gördü. Takviyeli sütunlar üzerinde yerden yükselen binada yük taşıyan duvarlar kullanılmayarak açık kat planı ve serbest cepheler elde edilmiş.

İlginizi çekebilir:   Casa Vicens, farklı stil, fantastik görünüm
Milwaukee Sanat Müzesi War Memorial Center mozaik tasarım
Fotoğraf: Mark Hoffman

Binanın batı yüzüne, kendisi de bir gazi olan Edmund D. Lewandowski tarafından gazi ve şehitler anısına 1 milyon 440 bin parçadan oluşan bir mozaik yapıldı. Mozaik, 2. Dünya ve Kore savaşlarının başlangıç ve bitiş tarihlerinin Roma rakamlarıyla yazılışının etkileyici bir grafik çalışmasından oluşmaktadır. MCMXLI (1941) – MCMXLV (1945) ve MCML (1950) – MCMLIII (1953)

Milwaukee Sanat Müzesi Kahler Binası
Kahler Binası
Fotoğraf: Mark Hoffman

1960’ların sonlarında Harry (Peg) Lynde Bradley, sahip olduğu 600’ün üzerinde çağdaş sanat eserinin tamamını müzeye vermeyi teklif etti ve koleksiyonun sergilenmesi için ek bir bina yapılması gerektiğini belirterek inşaat için 1 milyon dolar bağışladı. 160 bin m2 ek alan sağlayan ve Mimar David Kahler tarafından tasarlanan Kahler binası 1975 yılında hizmete girdi.

Quadracci Pavilyonu

Milwaukee Sanat Müzesi - Quadracci Pavilyonu
Fotoğraf: Colin M. L. Burnett

Müzeye yapılan son eklenti ise İspanyol mimar Santiago Calatrava’nın tasarladığı zarif, heykelsi yapısı ile post-modern mimarinin etkileyici örneklerinden biri. Holde yer alan 27 metre yüksekliğinde cam tavan, günde iki kere açılıp kapanan, 66 metre kanat genişliğine sahip hareketli güneşlik, yayalar için yapılmış müzeyi şehre bağlayan asma köprü binanın öne çıkan özellikleridir. Yaklaşık 13 bin m2 bir alana yayılan yapıda, resepsiyon salonu, oditoryum, kafe, mağazalar ve otopark ile geçici sergiler için de bin m2 serbest alan bulunmaktadır.

Milwaukee Sanat Müzesi - Quadracci Pavilyonu güneşlik
Quadracci Pavilyonu güneşlik kanatlar

Milwaukee Sanat Müzesi’nin en göz alıcı kısmı olan kanatları, boyları 8 ile 32 metre arasında 72 çelik paletten oluşan bir güneşliktir. Kanat açıklığı 66 metre olan hareketli mekanizmanın ağırlığı 90 tondur. Kanatların açılıp kapanması 3,5 dakika sürmektedir, rüzgar hızı sensörler yardımıyla sürekli gözlenmekte ve hız 3 saniyeden uzun bir süre 37 km/saat’in üzerine çıktığında güneşlik otomatik olarak kapanmaktadır.

Cudahy Bahçeleri

Milwaukee Sanat Müzesi - Cudahy Bahçeleri

Quadracci Pavilyonu ile bağlantılı ve müzenin yeni görünümüne uygun olarak tüm dış alanlar da yeniden tasarlandı, bahçe, meydan ve çeşmeler eklendi. Peyzaj tasarımlarındaki geometrik tarzı ile tanınan peyzaj mimarı Dan Kiley, bahçede genel olarak, doğrusal fıskiyeler ve çalılarla bölünmüş çim alanlar kullanarak geometrik bir ızgara yarattı.

Milwaukee Sanat Müzesi - Cudahy BahçeleriKullanılan geometrik formlar müzeye ait farklı yapıları birbirine bağlayarak bir bütünsellik sağladı. Kiley, ayrıca müzenin girişindeki meydan için, şehrin, binanın ve çevrenin dinamiklerini sentezlemeyi amaçlayan ve Calatrava’nın temiz çizgilerinden esinlenen farklı bir alan tasarladı. Bahçelerin yapımı hayırsever Michael Cudahy’nin bağışıyla gerçekleştiğinden kendisinin ismiyle anılmaktadır.

Cudahy Gardens fotoğrafları: Charles Birnbaum
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın