Picasso Malaga Müzesi, Endülüs mimarisinin muhteşem bir örneği

YORUM YAZIN 0
2724
Picasso Malaga Müzesi, panoramik
Fotoğraf: museopicassomalaga.org
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso adına açılmış müzelerden biri olan Picasso Malaga Müzesi, sanatçının doğduğu kent olan Malaga’da yer alıyor. Müzeye ev sahipliği yapan Buenavista Sarayı, rönesans ve müdejar unsurlarının karışımı ile on altıncı yüzyıl Endülüs mimarisinin muhteşem bir örneğini sergiliyor.

Picasso Malaga Müzesi, şehirdeki konumu
Müzenin kentteki yerleşimi Fotoğraf: fiedlermarciano.com

Kübizmin öncülerinden olan ve yirminci yüzyılın en etkili sanatçıların biri olarak kabul edilen Pablo Picasso’nun eserlerini ve kalıcı koleksiyonlarını sergileyen bir çok müze bulunuyor. Bu müzeler arasında en önemlileri Paris, Barselona ve İspanya’nın güneyindeki Malaga’da yer alıyor. Müzenin sanatçının doğduğu ve on yaşına kadar yaşadığı kentte yer alıyor olması, müzeye diğerlerinin yanında daha duygusal bir özellik kazandırıyor.

Picasso Malaga Müzesi, Pablo Picasso
Pablo Picasso

Picasso’nun hayattayken açamadığı müze

Müzenin öyküsü 1953 yılına dek uzanıyor. O yıllarda 72 yaşında olan Picasso, doğduğu kentte adına bir müze açılmasını ister ve Malaga’daki güzel sanatlar eyalet delegasyonu ile temasa geçer. Konu ciddi olarak tartışılsa da bir sonuca varmaz.

Malaga’da Picasso müzesi açma girişimi sanatçı yaşarken bir daha gündeme gelmez. Ancak ölümünden 20 yıl kadar sonra sanatçının en büyük oğlu Paulo Ruiz-Picasso’nun eşi Christine Ruiz-Picasso, Malaga’da iki yıl arayla iki Picasso sergisi düzenler. Sergilerin gördüğü yoğun ilgi kentte büyük bir Picasso müzesi açma fikrini yeniden canlandırır.

Christine Ruiz-Picasso, oğlu yani Picasso’nun torunu Bernard Ruiz-Picasso ile birlikte müzenin kurulması için çalışmalara başlar. Böylece Picasso’nun yaşarken gerçekleştiremediği müzenin de ilk adımları atılmış olur. Müzenin hayata geçirilmesi için ana bağışçısı Christine Ruiz-Picasso’nun isteklerine uygun olarak Malaga’nın tarihi şehir merkezinde yer alan Buenavista Sarayı seçilir. Sarayın mekan olarak seçilmesinin en büyük nedeni tipik bir Endülüs binası tarzında olmasıdır.

Buenovista Sarayı

Buenovista Sarayı ya da İspanyolca adıyla El Palacio de Buenavista, 1516 yılında Malaga’nın fethine katılan kraliyet ordusu ve donanmasında görevli Diego de Cazalla için yapıldı. İspanyol mimarisi ile Arap mimarisinin karışımı olan müdejar uygulamaları ile rönesans tarzını bir arada yansıtan yapı bir Nasrid sarayının kalıntıları üzerine inşa edildi.

Picasso Malaga Müzesi, avlu görünüm
Avlu Fotoğraf: gluckmantang.com

İki katlı olan sarayın en karakteristik unsurlarını cephesi, kulesi ve ana avlusu oluşturuyor. Pencere ve kapılarda detaylı rönesans süslemeleri yer alan binada kullanılan kalın taş bloklar asimetrik bir düzenle yerleştirilmiş.

Picasso Malaga Müzesi, kule
Kule Fotoğraf: gluckmantang.com

Dikdörtgen şeklindeki kule, savunma amaçlı inşa edilmiş olsa da gemilerin limana gelişini izlemek için gözetleme kulesi olarak da kullanılmış. İki veranda etrafında düzenlenmiş olan ana avlu binaya görkemli bir görünüm sunuyor ve kişilik kazandırıyor. İçerdeki en dikkat çeken özellik ise tavanların müdejar mimari tarzına uygun olarak yapılmış olması.

Buenovista Sarayı, ilk sahibi olan Cazalla’dan sonra, Mollina Kontları’nın daha sonra da Buenavista Kontları’nın eline geçti. Sonunda, Luna Kontesi’nin sahip olduğu saray, bir dönem aile evi olarak kullanılsa da sonraları devlete kiralanarak eğitim merkezi, mobilya fabrikası ve İspanya İç Savaşı sırasında da Kızıl Haç hastanesi olarak hizmet etti. 1939 yılında ulusal anıt olarak ilan edilen saray, uzun bir süre İl Güzel Sanatlar Müzesi’ne de ev sahipliği yaptı. Ancak müze, 1996 yılında Picasso Müzesi’ne dönüştürülmek üzere Endülüs Özerk Hükümeti tarafından satın alındı ve bir yıl sonra kapatıldı.

İlginizi çekebilir:   Bell Rock Deniz Feneri, sanayileşen dünyanın 7 harikasından biri
Picasso Malaga Müzesi, giriş
Fotoğraf: Llecco

Yenileme ve dönüşüm

Sarayın Picasso Müzesi’ne dönüştürülmesi için yeniden yapılanma ve genişleme çalışmaları Amerikalı mimar Richard Gluckman liderliğinde yapıldı. Gluckman, başlangıçta sarayın basit bir yenileme ile müzeye dönüştürülebileceğini düşündü. Ancak saray, tasarlanan müze için yeterince büyük değildi. Bu durumda projeye bitişik binalar ve arsalar da eklenerek toplamda 89 bin metrekare bir taban alana ulaşıldı.

Müzenin ana girişi ve kalıcı koleksiyon galerileri için Buenovista Sarayı tamamen restore edildi. Sarayın yerleşim planında müzeye uygun olarak bazı değişiklikler yapıldı. Havalandırma ve aydınlatma için modern ve teknolojik çözümler uygulandı. Hasar görmüş tavanlar, geleneksel işçilik ile bilgisayar tasarım teknikleri birleştirerek yeniden yaratıldı.

Picasso Malaga Müzesi, tavanlar
Yenilenen tavanlar Fotoğraf: museopicassomalaga.org

Ofisler, kütüphane, oditoryum ve eğitim departmanı gibi diğer bölümler için ise altı yeni bina eklendi. Eklenen binalar kentsel dokuya uygun olarak yerleştirildi ve sarayın tarihi dokusunu daha da vurgulamak için basit geometrik formlarda tasarlanarak beyaz sıva ile kaplandı.

Picasso Malaga Müzesi, ek binalar
Eklenen binalar Fotoğraf: museopicassomalaga.org

Restorasyon sırasında yapılan kazılar bazı tarihi keşiflere de yol açtı. Yapılan kazılarda, Fenike, Roma, Arap ve Rönesans dönemlerine ait olağanüstü arkeolojik kalıntılar ortaya çıkarıldı. Amerikan Mimarlar Enstitüsü’nden Mimarlık Onur Ödülü’nü kazanan yenileme ve genişletme çalışmaları 27 ay sürdü. Picasso Malaga Müzesi, 2003 yılının Ekim ayında İspanya Kralı Juan Carlos ve Kraliçe Sofia tarafından halka açıldı.

Picasso Malaga Müzesi, kazılar
Kazılarda ortaya çıkan kalıntılar Fotoğraf: museopicassomalaga.org

Müzenin işletimi altı yıl boyunca Malaga Picasso Müzesi Vakfı tarafından yapıldı. 2009 yılında ise Paul, Christine ve Bernard Ruiz Picasso Mirası ile birleşerek ortak yönetime geçti.

Erken dönemden kübizme kalıcı koleksiyon

Picasso Malaga Müzesi, Pablo Picasso’nun oğlu Paul, gelini Christine ve torunu Bernard Ruiz-Picasso mirası olan kalıcı bir koleksiyonunu barındırıyor. Sanatçının 1892’den 1972’ye kadarki erken döneminden kübizme uzanan 80 yılını kapsayan çalışmalarından oluşan koleksiyonda resim, heykel, seramik, gravür ve eskizlerinden oluşan 288 eser yer alıyor.

Müzede ayrıca sekiz yüzden fazla kitap ve fotoğrafın yer aldığı bir kütüphane ve arşiv de bulunuyor.

Geçici sergilere ve etkinliklere de ev sahipliği yapan Picasso Malaga Müzesi, Endülüs mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan ana binası ve Picasso’nun sanatsal yaratıcılığını sergileyen koleksiyonuyla mimari sanatı ile resim sanatını bir arada yaşatıyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın