American Copper Buildings

YORUM YAZIN 0
1513
American Copper Buildings, gece
Fotoğraf: metouhey.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
American Copper Buildings, Manhattan
Fotoğraf: jdsdevelopment.com

İki bakır kaplı kule ve onları birbirine bağlayan bir gökyüzü köprüsüyle heykeli andıran American Copper Buildings, New York’taki Manhattan Adası’na ‘dans’ görünümü veren cesur bir siluet ekliyor.

Yıllar sonra Manhattan’da inşa edilen en yüksek gökdelenler olan American Copper Buildings, Türkçe “Bakır binalar” anlamına geliyor. İsminden de anlaşıldığı gibi her iki kulenin de cephesi de ham bakırla kaplı. Bakır kaplamanın hoş bir özelliği, önümüzdeki on yıllar boyunca renginin dönüşecek olması. Şu andaki parlak bakır renk, zaman içinde okside olacak ve önce kahverengiye sonra da yeşile dönüşecek.

American Copper Buildings, panoramik
Fotoğraf: shoparc.com

Dans konsepti

Manhattan’ın doğusundan geçen East River’ın kıyısında yer alan kuleler lüks konutlar üretip pazarlayan JDS emlak firmasına ait. Tasarım ise Shop mimarlık ofisi tarafından yapılmış.

Toplam 725.000 metrekarelik konut alanı bulunan kulelerde 761 daire yer alıyor. Kulelerden kısa olanı 470 metre yüksekliğinde ve 41 katlı; uzun olanı ise 164 metre yüksekliğinde ve 48 katlı.

Kulelerde konutların dışında fitness merkezi, kaya tırmanış duvarı, dalma havuzu, yoga ve dans stüdyoları, Türk tarzı mermer bir hamam ve özel bir SPA merkezi gibi tesisler; çocuk parkı, bar gibi sosyal alanlar yer alıyor. Giriş katında ise 4 bin 500 metrekarelik alışveriş merkezi bulunuyor.

İlginizi çekebilir:   Kunsthofpassage

Tasarım konsepti olarak dans eden iki insanın görüntüsünden yola çıkılmış. Bu nedenle kulelerde açılı bir eğim kullanılarak dansın dinamizmi verilmeye çalışılmış.

Gökdelenler, dansın birlikteliğini vurgulayan bir gökyüzü köprüsü ile birbirine bağlanıyor. Uzunluğu 91 metre olan köprü yerden yaklaşık 300 metre yukarıya asılmış durumda.

American Copper Buildings, gökyüzü köprüsü
Fotoğraf: jdsdevelopment.com

Seksen yıldır Manhattan’da inşa edilen ilk büyük gökyüzü köprüsü olma özelliğine sahip olan köprüde, iki kulenin sakinleri için bir havuz ve bir dinlenme salonu yer alıyor.

American Copper Buildings, genel görünüm
Fotoğraf: jdsdevelopment.com

Doğal afetlere karşı önlemler

Olası doğal afetlere karşı Kulelere bazı önemli donanımlar yerleştirilmiş. Batı tarafta yer alan kulenin tepesinde, bu gibi durumlarda acil elektrik üretimi için bir tesis kurulmuş. Tesiste, olası bir fırtınanın neden olabileceği güç kaybı durumunda, kulelerdeki sekiz yolcu ve iki yük asansörüne güç sağlamak için beş adet acil durum jeneratörü bulunuyor.

Kulelerin nehir kıyısında olmasından dolayı da, olası bir sel durumunda binalarda oluşabilecek hasarları önlemek için cephe bakır kaplamaları 20 metreden itibaren döşenmeye başlanmış.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın