Antalya Akvaryumu

YORUM YAZIN 0
1901
Antalya Akvaryumu, genel görünüm
Fotoğraf: bkaarchitecture.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Dünyanın en büyük tünel akvaryumunu barındıran Antalya Akvaryumu, Türkiye’nin en çok yabancı turist ağırlayan ilk beş yerinden biri. Topografya ile uyum içinde tasarlanan kompleks, ziyaretçilere “suyun altında olma” duygusu veriyor.

Tank kapasitesi bakımından dünyanın beşinci, Avrupa’nın ikinci en büyük akvaryumu olan Antalya Akvaryumu, Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde Arapsuyu Olbia Kanyonu’nda yer alıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan kompleks, toplam su hacmi yaklaşık 7,5 milyon litre olan 40 tankta on binlerce balık ve deniz canlısı ile farklı deniz temalarına sahip dört akvaryum barındırıyor.

Antalya Akvaryumu, gece görünümü
Fotoğraf: bkaarchitecture.com

Komplekste su altı dünyası dışında, doğal kar ile oluşturulmuş Kar Dünyası ve Buz Müzesi, dünyanın en zehirli ve en ilginç türlerinin bulunduğu WildPark, dünya denizlerini çok boyutlu teknoloji ile gezdiren bir sinema, amfitiyatro, yemek alanları ve dükkanlar da yer alıyor.

2012 yılında gerçekleşen açılışının ardından 13 ayda bir milyon ziyaretçi ağırlayan Antalya Akvaryumu, 30 dönüm arazi içerisinde 12 bin metrekare kapalı alana sahip.

Su altındaymış duygusu

Bahadır Kul Mimarlık tarafından tasarlanan kompleksin ana tasarım konsepti siluette kaybolma ve topografya ile uyum yaratma amacına yönelik olarak gerçekleştirilmiş. Tasarım, zemin ve deniz altı seviyesi ilişkisini ters çevirerek ziyaretçilerde su atındaymış duygusu uyandırıyor.

Antalya Akvaryumu, kamusal alan
Gölgelikli kamusal alan Fotoğraf: bkaarchitecture.com

Akvaryumun tasarımını karakterize eden ve başlangıç, toplanma, yayılma noktasını oluşturan zemin kat, geri çekilerek hem güneşten korunmayı hem de rüzgardan yararlanmayı sağlayan gölgelikli bir alan yaratıyor. Bu kamusal alanda yer alan gölgelik, dalgalı formdaki tasarımıyla suyun akışkan doğasına atıfta bulunuyor. Gölgelik ayrıca eğrilerek ve yükselerek bilgilendirme noktalarını, yemek alanlarını, amfitiyatro ve gişeleri oluşturuyor.

İlginizi çekebilir:   American Copper Buildings

Akvaryum yolculuğu kamusal alanda yer alan ve sergi alanına ulaşan bir rampa ile başlıyor. Çok çeşitli ve ilginç temalarla devam eden rota üzerindeki her durak kendi temasına uygun olarak tasarlanmış. Yolculuk, dünyanın en uzun akvaryum tüneli ile sonlanıyor.

Tünelde yolculuk

Antalya Akvaryumu’nda yer alan akvaryum tüneli 131 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde. Tüneli oluşturan ana tankta 5 milyon litreden fazla su bulunuyor.

Tema olarak üç bölüme ayrılmış olan tünelin ilk bölümü tropik resif yaşamına ayrılmış. Bu bölüm ana tank içerisindeki canlıların en yakından izlenebildiği su mağarasına bağlanıyor. Tünelin en uzun bölümü olan üçüncü bölüm, denizaltı batığı çevresindeki ilginç deniz canlılarına ev sahipliği yapıyor. Tünelin çıkışında ise köpekbalıkları ve vatozların ziyaretçilerin üzerlerinden geçtiği oldukça etkileyici bir kısım bulunuyor.

Etkileyici su altı dekorasyonu

Akvaryumdaki ana tankın iç dekorasyonu dünyaca ünlü İtalyan heykeltıraş Benedetti’ye ait. Sanatçı içlerinde dünyanın en büyük mercan kayalığı heykelinin de bulunan dekorları Güney Afrika’da tasarlayıp üretmiş. Dekorlar daha sonra Antalya’ya getirilerek akvaryuma yerleştirilmiş. Heykeller arasında en ilgi çekenini ise İkinci Dünya Savaşı sırasında Akdeniz’e düşen bir İtalyan savaş uçağının birebir kopyası oluşturuyor.

Yerel kaynaklar

Antalya Akvaryumu’nun inşasında bölgedeki doğal kaynaklar en etkin biçimde kullanılmış. Deniz canlıları için dünyadaki en iyi su sistemi teknolojileri ile oluşturulan doğal ortam, denizden su çekilerek sağlanıyor. Ayrıca ısı geçişlerinde yalıtım özelliğine sahip olan yeşil çatı hem doğal iklimlendirmeye olanak sağlıyor hem de biyoçeşitliliği koruyor ve artırıyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın