Apple Park

YORUM YAZIN 0
7476
Apple Park Apple Binası
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

2017 yılı Nisan ayında açılan Apple Park, 12 binden fazla Apple çalışanına ev sahipliği yapıyor. Enerji tüketiminin neredeyse tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağlayan Apple Park kampüsü dünyanın en yeşil yapı komplekslerinden biri.

Apple ParkMaliyeti 5 milyar doları bulan, 708 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu Apple Park kampüs alanının yaklaşık %80’i yeşil alan olarak düzenlenmiş. Kampüsün içinde Apple’ın ofis binası olan halka binanın dışında, 9.300 metrekarelik bir spor ve sağlık merkezi, Apple’ın ürün tanıtımlarının da yapıldığı dairesel yapıda bin kişilik bir oditoryum (Steve Jobs Theater), 28 bin metrekarelik Ar-Ge tesisi, enerji santrali, 9 bin araçlık otopark ve Apple Park ziyaretçi merkezi bulunuyor. ABD, Kaliforniya’nın Cupertino şehrinde yapılan Apple Park dünyanın en yüksek enerji verimliliğine sahip yapı komplekslerinden biri.

Apple Park halka bina cephesi

Kampüsün en önemli yapısı olan ve 260 bin metrekare alana sahip halka şeklindeki ofis binasının çapı ise 461 metre uzunluğunda. Yuvarlak tek bir büyük bina gibi görünen yapı, birbirinden küçük avlularla ayrılan 8 bölümden oluşuyor. Foster + Partners Mimarlık tarafından tasarlanan Apple Park’ın inşaatı yaklaşık 4 yılda tamamlandı. Fütürist tasarımı ve dairesel yapısıyla uzay gemisine benzetilen bina, basın ve halk tarafından ‘Spaceship’ olarak da anılıyor.

Halka binanın ortasındaki alanda içinde bir yapay gölle birlikte kuraklığa dayanıklı türlerden seçilen çok sayıda ağaç ve farklı bitki türleri bulunan 121 bin metrekarelik bir park olarak düzenlenmiş. Kampüste bulunan toplam ağaç sayısı ise 9 binin üzerinde. Parkın içinde yürüyüş ve koşu için ayrılan yolların uzunluğu 3,2 kilometre. Yollar ve park alanları binanın altında kalacak şekilde tasarlandığından görsel olarak alanın yeşil dokusunu bozmuyor.

Apple Park güneş panelleri

Enerji verimliliği

Ekim 2018’de Apple tarafından kampüsün ihtiyacı olan enerjinin tamamının yenilenebilir kaynaklardan elde edildiği açıklandı. Binanın çatısında 75 bin metrekare alana yayılan güneş panellerinin ürettiği 17 megavat enerji kampüsün ihtiyacının %75’ini karşılamaya yetiyor. Kalan %25’lik kısım ise biyoyakıtla çalışan özel bir jeneratör tarafından üretiliyor.

Apple Park pencere saçaklarıBinada her katın çevresini dolaşan saçakların altında yer alan özel havalandırma tasarımı, rüzgâr ve hava akışını ölçen sensörlerle otomatik kontrol ediliyor ve bina içinde maksimum hava akışı sağlanarak binanın nefes alıp vermesi sağlanıyor. Bu sayede bolca enerji harcayan ısıtma, soğutma ve havalandırma cihazlarına duyulan ihtiyaç minimuma indirilmiş oluyor. Steve Jobs’ın özellikle ve ısrarla üzerinde durduğu bu konuda mühendisler doğru çözümü yaratmak için Formula 1 yarış arabalarının hava akışını tasarlayan uzmanlara da danışmışlar.

İlginizi çekebilir:   Emporia

Toplantı ve rahatlama alanları

Kampüs içinde toplantı, sosyalleşme ve rahatlama sağlayan bölümler toplam 7.700 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Apple Park’ta en büyüğü 3 bin kişilik oturma alanına sahip 7 adet kafe bulunuyor. Günde 15 bin öğle yemeği sunma kapasitesine sahip kafenin 1.900 metrekarelik asma katında 600 kişi, bahçedeki terasta ise 1.750 kişi oturabiliyor. Yaklaşık 28 metre yüksekliğinde ve her bir kanadı 16 metre genişliğe sahip 200 ton ağırlığındaki cam kapılar güzel havalarda yanlara doğru kayarak açılıyor ve hem kafenin bahçeyle bütünleşmesi hem de binanın havalanması sağlanıyor.

Spor ve sağlık merkezi

9.300 metrekarelik spor ve sağlık merkezi, kapsamlı bir spor salonunun yanında 2 katlı bir yoga odasına sahip. Ayrıca merkezde, çalışanlara genel sağlık ve diş sağlığı hizmetleri de veriliyor.

Apple Park, Steve Jobs Theater

Steve Jobs Theater

Apple’ın ürün lansmanları, basın toplantıları ve çeşitli etkinlikler için yapılan bina, yer üstünde silindir şeklinde bir lobi ve yer altındaki 1.000 kişilik bir oditoryumdan oluşuyor. 350 araçlık park alanına sahip yapı, yaya yoluyla da Apple binasına bağlanıyor. Ölümünden sonra Apple’ın kurucu ortağı ve efsane CEO’su Steve Jobs’ın ismi verilen oditoryumun cam asansörü 171 derecelik bir dönüşle inip çıkıyor. Çevresine göre daha yüksek bir tepede olan ve duvarları tamamen camdan oluşan lobi 360 derecelik bir görüş açısıyla ApplePark’ı görüyor. Lobinin çatısı 44 adet 21 metrelik karbon fiber panelden oluşuyor.

Depreme dayanıklılık

Halka bina, depremlerden zarar görmemesi için herhangi bir yönde 1,35 metreye kadar hareket etmesini sağlayan büyük çelik izolatörlere monte edilmiş. Bu nedenle olası depremlerde yapının zarar görmemesinden öte işlevlerini de sürdürmesi hedeflenmiş.

Temmuz 2018, Apple Park drone çekimi

Ekim 2018’de Steve Jobs Tehater’da gerçekleşen Apple sunumu için hazılanan reklam filminde iç ve dış mekanlarla ilgili pek çok detay yakalanabilir.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın