Ayçiçeği Evi

YORUM YAZIN 0
3413
Ayçiçeği Evi, genel görünüm
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Ayçiçeği evi, falzein üstünde yer alıyorİspanya’da kayalık bir yarımada üzerinde yer alan Ayçiçeği Evi, beyaz küp bloklarıyla uçuruma, kayalara ve çalılarına yerleştirilmiş parlak beyaz renkte soyut bir heykeli andırıyor. Ancak ev, nefes kesen bir manzarayla donanmış olsa da kuzey cepheli olması nedeniyle gün ışığından yeterince yararlanamıyor. O da, aynen yüzünü güneşe dönen ayçiçekleri gibi farklı açılardan güneşi izliyor.

Ayçiçeği Evi, İspanya’nın kayalık bir yarımadası olan Cap de Creus’da, bir falezin üzerinde yer alıyor.Bölge, sıklıkla saatte 180 kilometreye kadar ulaşabilen kuzey batı rüzgarlarına maruz kalıyor. Üstelik evin kuzeye bakıyor olması, etrafındaki nefes kesici manzaraya rağmen, güneşten çok az yararlanmasına neden oluyor.

Ayçiçeği Evi, üstüste yerleştirilmiş küplerFarklı görünümlü küpler

İspanyol mimarlık stüdyosu Cadaval & Solà-Morales bu önemli sorunu aşmak için yerel topografya ve iklimi kullanarak evi pek çok küp parçalara ayırdı. Bu yenilikçi ve akıllı tasarım sayesinde evdeki yaşam alanları günün farklı zamanlarında farklı açılardan güneşi yakalama olanağına sahip oldu.

İki katlı ev, üst üste yerleştirilmiş on iki küp oluşuyor. Tamamen sırlanmış cephelere sahip olan çıkıntılı küplerin her biri günün belirli saatlerinde güneş ışığının nüfuzunu en üst düzeye çıkarmak ve diğerlerinin ışığını engellememek için farklı yönlere bakıyor.

İlginizi çekebilir:   Nebelhorn Summit Restaurant

Modern iç düzenleme

Evin içi de dışı gibi modern mimarinin özelliklerini yansıtıyor. Beyaz duvarlar ve tavanların minimalist estetiği ile birleşen koyu gri şap zemin döşemesi, iç mekanlara nötr bir görünüm kazandırıyor. Bu nötr görünüm, ufukta birleşen deniz ve gökyüzü mavisini daha da vurgulamayı sağlıyor.

Ayçiçeği Evi, minimalist tasarımMutfak, yemek ve çalışma alanlarını içeren açık planlı oturma odası, çıkıntı yapan blokların birleştiği merkezi bir alan oluşturuyor. İki yüksek koridorla arka verandaya bağlanan bu merkezi alan, güneye bakan bir pencere ile güneşi evin içine yaymaya yardımcı oluyor.

Üst katta olağanüstü bir manzaraya sahip üç yatak odası ile arka tarafa bakan bir oturma odası bulunuyor. Oda, bina ile kaya arasında yer alan ve böylece güçlü yerel rüzgarlardan korunan bir verandaya açılıyor.

Ayçiçeği Evi’nin yapımında camlar dışında sadece yerel malzemeler kullanılmış. Evin büyük bir bölümünü kaplayan pencerelerde, sert rüzgarlar ve aşırı nem nedeniyle gökdelenlerde kullanılan yüksek teknolojili camlar tercih edilmiş.

Fotoğraflar: ca-so.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın