BMW Welt

YORUM YAZIN 0
3806
BMW Welt Binası
Kaynak: BMW Blog
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Yılda yaklaşık 850.000 ziyaretçiyi ağırlayan BMW Welt, her türlü etkinlik için tasarlanmış mekanları, galeri, araç teslim ve test sürüşü alanları ile yeni nesil bir iletişim merkezi. Münih’te bulunan bina, 200 milyon USD maliyetle inşa edilerek 2007 yılında hizmete açıldı.

BMW Welt binasının genel görünümü
Binanın gece görünümü
Kaynak: BMW Blog

Binanın fütürist tasarımı uluslararası bir mimari yarışma ile seçilen Coop Hımmelb (L) AU tarafından yapıldı. Açık mimari konsepti temel alan tasarım, binaya geniş ve rahat bir görüş alanı kazandırıyor. Şeffaf camdan yapılan kaplama yüzeyleri ışığın iç mekana dolmasını sağlayarak ferah bir yapı oluşturuyor.

BMW Welt’in arkasındaki mimari konsept, tasarım ve işlevi eşit derecede birleştiriyor. Bunun en belirgin örneğini havalandırmadan da sorumlu olan telkari çelik yapıda görmek mümkün. Çatıdan ve cephelerden geçen güneş enerjisi binadaki ısıtmayı artırıyor ve geniş duvarlı alanlar havalandırmaya katkıda bulunuyor. Cam cephe ise, yüzey sıcaklığını rahat bir seviyede tutmaya yardımcı oluyor. Bina mümkün olan en düşük enerji tüketimi ile çalışıyor ve doğal kaynaklar gereksinimleri karşılamak için doğrudan ve dolaylı olarak kullanılıyor.

İlginizi çekebilir:   Erzincan Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali
BMW Welt iç görünümü
Binanın içten görünümü
Fotoğraf: Traveler100

Binadaki en dikkat çeken tasarım elemanları olan ve binayı pek çok alt bölüme ayıran çift koni ve çatı, statik açıdan tek parçadan oluşuyor. Yükü çatıdan eşit şekilde dağıtan ve dış cephe vasıtasıyla zemine aktaran çift koni, çatının ana dayanak noktalarından biri. Çatı, 16.000 m²’lik yapısı ile çift koni geometrisinin bir uzantısı olarak dışarı doğru çıkıntı yaparak yüzen bir bulut biçimini alıyor.

BWW Welt binası iç detay
Fotoğraf: Diego Delso

Yapının içinde yer alan halka açık alanlar, tavana asılı bir köprü ile birbirine bağlanıyor. Köprü, binadan dışarı doğru uzanarak, trafiği engellemeden cadde üzerinden geçiyor ve yolun karşısında bulunan BMW genel merkez ve müze binalarına ulaşıyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın