Calgary Halk Kütüphanesi

YORUM YAZIN 0
2790
Calgary Halk Kütüphanesi, genel görünüm
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Calgary Halk Kütüphanesi, dış ahşap detay
Cephede ahşap kaplama detayı

Açılmış kitapları simgeleyen cephe kaplamasıyla dikkat çeken Calgary Halk Kütüphanesi, hafif raylı ulaşım hattını da barındırarak kentin merkezini doğusuyla bağlıyor. Böylece kent sakinleri için hem önemli bir kültürel alan hem de ulaşım rahatlığı sunuyor.

Kanada’nın büyük kentlerinden biri olan Calgary’de yer alan kütüphane Kuzey Amerika’daki en aktif kütüphane sistemlerinden biri. Kent nüfusunun yarıdan fazlası kütüphanenin aktif kartına sahip. Bu nedenle kent halkının kütüphaneye ulaşımı kent için hayati bir önem taşıyor. Calgary Halk Kütüphanesi, hem kent merkezi ile kentin doğusunun kesişme noktasına inşa edilerek hem de ulaşım hattının bina içinden geçmesine izin vererek halkın ulaşım sorununa çözüm getiriyor.

Chinook Kemeri ve ahşap çıtalar

Norveç’in uluslararası mimarlık ofisi Snøhetta tarafından tasarlanan kütüphane, dinamik bir tasarıma sahip. Özellikle kitap formunda desenlerle oyulmuş alüminyum kaplama binanın camlı cephesine sanatsal bir görünüm ve dinamizm kazandırıyor.

Calgary Halk Kütüphanesi, giriş
Kütüphanenin girişi ve Chinook Kemeri

Kütüphanenin giriş kapısı yaya bağlantılarını da kuran geniş bir meydanda yer alıyor. Meydan ve giriş kapısının üstü bir kemer şeklinde oyulmuş ve iç kısmı ahşapla kaplanmış. Kemerin formuna bölgede esen soğuk Chinook rüzgarları esin kaynağı olmuş. Bölge halkı rüzgarların bulutları batıya doğru iterken oluşturduğu yay şeklini bir sembol olarak görüyor ve Chinook Kemeri olarak adlandırıyor. Kütüphane girişi de bu bölgesel simgeye bir gönderme yaparak ortak kültürle bir etkileşim yaratıyor.

İlginizi çekebilir:   Dans Eden Ev / Dancing House
Calgary Halk Kütüphanesi, çocuk alanı
Çocuklara ayrılmış okuma ve etkinlik alanı

Toplamda 22 bin metre kare alan kaplayan bina dört kattan oluşuyor. Alt katlar kamu etkinliklerine olanak sağlayan daha hareketli ve geometrik düzenli alanlara ayrılmış. Binayı çevreleyen ve cadde seviyesinde yer alan çok amaçlı odalar kütüphanenin içi ile dışı arasındaki bağlantıya süreklilik ve canlılık kazandırıyor. Üst katlarda ise sessiz çalışma ve okuma alanları ile grup etkileşim programları için ayrılmış özel alanlar bulunuyor.

Calgary Halk Kütüphanesi’nin iç mekanı elips şeklinde bir atriyum çevresinde şekilleniyor. Atriyumun merdivenlere açık olması, ziyaretçilerin kütüphane içinde dolaşımını kolaylaştırıyor ve kat organizasyonunu hızlı bir şekilde kavramalarını sağlıyor.

Kütüphanenin en üst katında yumuşatılmış ışığı ve akustik yapısı ile okuyuculara son derece işlevsel bir ortam sağlayan ana okuma odası bulunuyor. Kapalı duvarlar yerine ahşap çıtaların kullanıldığı dekorasyon hem mahremiyet hem de görünürlük sağlayarak büyük odanın sınırlarını belirliyor.

Fotoğraflar: ©Michael Grimm / snohetta.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın