Chrysler Binası

YORUM YAZIN 0
7492
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Chrysler Binası aşağıdan görünüm
Fotoğraf: Filipp Solovev
Chrysler Binası New York
Fotoğraf: Tony Hisgett

Dünyada tamamı tuğla ile inşa edilmiş en uzun bina olan Chrysler Binası, tamamlanma tarihi olan 1930 yılında 319 metre ile dünyanın en uzun binası unvanını da almıştı. Empire State’in açılışına kadar, 11 ay bu unvanı sürdüren bina, günümüzde pek çok gökdelen tarafından yükseklik olarak geçilmiş olmasına rağmen, çağdaş mimarların gözünde New York‘un en iyi binalarından biri olarak görülür.

Walter P. Chrysler’in isteği üzerine, mimar William Van Alen tarafından tasarlanan bina Art Deco mimarisinin önde gelen örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Mimarın ilk projesinde bulunan bazı tasarımsal ögeler maliyet nedeniyle kabul edilmemiş ve mimar tarafından revize edilmiştir.

Chrysler Binası taç detayı
Taç yivlerinin detay görünümü Fotoğraf: Marc Smith

Chrysler Binası’nın tasarımında en dikkat çeken kısım teraslı taç bölümüdür. Kemerlerden oluşan taç tasarımı, paslanmaz çelik kaplamadır ve yivli bir şekilde oyularak pek çok üçgen tonozlu pencere ile perçinlenmiştir. Bina, çelik çerçeve ve metal kaplamalı tuğla duvarlardan inşa edilmiştir. Binanın cephesinde toplam 3.862 pencere bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir:   Mirador Binası
Chrysler Binası kartal heykelleri
61. kattaki kartal heykelleri Fotoğraf: Angelo Amboldi

Başta canavar şeklindeki gargoyleler olmak üzere binadaki pek çok mimari detay Chrysler’in otomobil ürünlerinden esinlenmiştir. Otuz birinci katta bulunan köşe süsleri 1929 Chrysler radyatör kapaklarının kopyalarıdır. Altmış birinci katın köşeleri ise binanın sembolleri haline gelen kartallarla kaplıdır.

Chrysler Binası 319 metre uzunluğunda
Fotoğraf: Andrea Puggioni

Bina yetmiş birinci kattan itibaren, çoğunlukla dış görünüşü için tasarlanmıştır. Bu katlarda eğimli tavanlara sahip çok dar alanlar bulunmaktadır. En üstte ise V şeklinde aydınlatmalar yer alır. Daha sonraları, binaya dönük direk kolları üzerine projektör grupları eklenerek binanın özel günler için birçok renkle aydınlanmasını sağlanmıştır.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın