Dalí Tiyatro ve Müzesi

YORUM YAZIN 0
3882
Dalí Tiyatro ve Müzesi
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Dalí Tiyatro ve Müzesi, Dali
Fotoğraf: Zekun Jiang

Hem dış hem iç tasarımı ile ziyaretçilere gerçek bir deneyim sunmak, onları eşsiz ve büyüleyici bir dünyanın içine çekmek için tasarlanan Dalí Tiyatro ve Müzesi, Salvador Dalí’nin son büyük eseri olarak kabul ediliyor.

Dalí Tiyatro ve Müzesi, çatı
Fotoğraf: Momo

Dalí Tiyatro ve Müzesi, İspanya’nın Katalonya kentindeki Figueres şehrinde yer alıyor. 1974 yılında açılan müze, eski belediye tiyatrosunun kalıntıları üzerinde yükseliyor. İspanyol İç Savaşı’nın sonunda yakılarak harap bir duruma gelen eski tiyatro, Dalí ve Figueres belediye başkanının kararıyla bir müze olarak yeniden inşa edildi.

Binanın inşasına 1969 yılında başlandı. Dalí, müzesinin eşsiz bir sürrealist nesne olmasını; ziyaret eden insanların da binadan bir tiyatro rüyası gördükleri hissi ile ayrılmalarını istiyordu. Bu nedenle müze, mimarlar Joaquim de Ros i Ramis ve Alexandre Bonaterra tarafından inşa edilse de, Dalí tarafından en ince detayına kadar tasarlandı. Dalí Tiyatro ve Müzesi, 28 Eylül 1974 tarihinde resmi olarak açıldı. 1980’lerin ortalarına kadar da genişledi.

Dalí Tiyatro ve Müzesi, çatı detayı
Fotoğraf: Grondin

Devasa yumurtalar, şaşırtıcı kurulumlar

Kırmızı bir kaleye benzeyen müze, sürprizlerle, hilelerle ve yanılsamalarla dolu. Binanın dış kısmında devasa yumurtalar, yumurtaların arasında Oscar heykelini andıran heykeller, dış duvarda taştan yapılmış ve düzenle yerleştirilmiş ekmek parçaları bulunuyor.

Binanın arka tarafında ise kemer üstleri çeşitli fantastik yaratıklarla süslü. Ayrıca, duvarlarda, muazzam kurulumlar da yer alıyor.

İlginizi çekebilir:   MahaNakhon
Dalí Tiyatro ve Müzesi, iç
Fotoğraf: Miriam Espacio

Müzenin içi de Salvador Dalí tarafından tasarlanmış. Sanatçının, rüya benzeri eserlerinden birine girme deneyimini çağrıştıran mekanda, yağmur yağan bitkilerle dolu salyangozlar ve bakıldığında sinema sanatçısı Mae West’in yüzüne benzemek üzere tasarlanmış mobilyalar gibi hayal gücünün eşsiz yansımalarını görmek mümkün.

Dalí Tiyatro ve Müzesi, kubbe
Fotoğraf: Kippelboy

Jeodezik kubbe

Müzenin en dikkat çekici özelliklerinden biri yapıyı taçlandıran cam jeodezik kubbedir. Salvador Dalí tarafından çizilen kubbe, mimar Emilio Pérez Piñero tarafından yapıldı. Kubbe, eski tiyatronun sahnesinin tam üstünde bulunuyor. Sürrealist sanatçının mezarı da, sahnenin altındaki bir mahzende yer alıyor.

Saydam kubbe müzenin amblemi sayılıyor ve Figueres şehri için de mükemmel bir simge olarak görülüyor.

Dünyanın en büyük sürrealist nesnesi

Dalí Tiyatro Müzesi’nin koleksiyonu, Salvador Dalí’nin sanatsal yolculuklarını izlemeye olanak tanıyor. Odaların etrafındaki rota, ziyaretçilere, sanatçının ilk sanatsal deneyimlerini, sürrealizmi, nükleer mistisizmi ve bilim tutkusunu sergiliyor. Kariyeri boyunca yaptığı resimlerin yanı sıra, heykelleri, üç boyutlu kolajları, mekanik cihazları ve diğer eserlerinin de bulunduğu müzede, en ünlü parçaları, dünyaya dağılmış durumda oldukları için, ne yazık ki yer almıyor.

Dalí Tiyatro ve Müzesi, duvarlardaki yerleştirmeler
Fotoğraf: Jordiipa

Müzede ayrıca Dalí tarafından toplanan El Greco, Bougereau, Marcel Duchamp gibi pek çok sanatçının da eserleri bulunuyor. Bu eserler için Dalí’nin özel isteği doğrultusunda ikinci katta bir galeri ayrılmış durumda.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın