Dans Eden Ev / Dancing House

YORUM YAZIN 0
8045
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Dans Eden Ev-Dancing House gece görünümüHollywood’un 1930’lu yıllardaki ünlü dansçı çifti Fred Astaire ve Ginger Rogers’ı andırdığı düşünülerek Dancing House-Dans Eden Ev adıyla tanınan ilginç bina Prag’ın şehir merkezinde yer alıyor.

Yapı, 2. Dünya Savaşı sırasında bombalanma sonucu tahrip olan bir evin yerine, sigorta şirketi Nationale-Nederlanden tarafından inşa ettirildi. Prag’ın Barok, Gotik ve Art Nouveau yapıları arasında hemen göze çarpan bina, 1996 yılında tamamlandı.

Hırvat-Çek mimar Vlado Milunić ve Kanadalı-Amerikalı mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan Dans Eden Ev, 1980’lerin sonlarında ortaya çıkan postmodern mimari akımı dekonstrüktivizm stilinin bir örneği.

İlginizi çekebilir:   Helix Köprüsü
Dans Eden Ev-Dancing House detay görünüm
Binanın pencerelerinden detay bir görünüm Fotoğraf: LWYang

Bina, iki merkezi bedene sahip. İlki kıvrık direkler tarafından desteklenen bir cam kulesi, diğeri ise dalgalı bir hareketi izleyen ve pencerelerinin hizalı olmadığı karakteristik bir bina. Dans şekli, her biri farklı bir şekil ve boyutta olan 99 beton panelle destekleniyor. Binanın üstünde ise ‘Medusa’ lakaplı bükülmüş bir metal yapı bulunuyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın