Einstein Kulesi

YORUM YAZIN 0
1258
Einstein Kulesi, genel
Fotoğraf: Astrophysikalisches Institut Potsdam
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Einstein Kulesi, dışavurumcu
Fotoğraf: Marco Verch

Albert Einstein’ın “Genel Görelilik Kuramı” için bir araştırma tesisi olarak inşa edilen Einstein Kulesi, Alman dışavurumcu mimarisinin en önemli örneklerinden biri. Bilim adamının kuramını temsil etme konsepti ile tasarlanmış olan kule, modernist stile ilginç ve benzersiz bir bakış açısı sunuyor.

Almanya’nın Potsdam kentindeki Albert Einstein Bilim Parkı’nda yer alan Einstein Kulesi, bilim adamının Genel Görelilik Kuramı çalışmaları sırasındaki deney ve gözlemlerini desteklemek amacıyla gökbilimci Erwin Finlay-Freundlich tarafından tasarlanan solar teleskopunu yerleştirmek üzere inşa edildi. Günümüzde de bir astrofizik gözlemevi olarak işlevine devam eden bina, yirminci yüzyılın en özgün yapılarından biri olarak görülüyor.

Amorf bir görünüm

Alman mimar Erich Mendelsohn tarafından tasarlanan kule, Einstein’ın çığır açan teorileri ile bütünlük oluşturan dinamik bir yapıya sahip. Bir anıt etkisindeki bina, açılı tasarımı ve yuvarlatılmış köşeleri ile amorf bir görünüm sergiliyor. Mendelsohn kulenin dış cephesini aslında yontulmuş beton olarak tasarlamış olsa da, inşaat zorlukları nedeniyle bina tuğladan yapıldı ve pürüzsüzlük etkisi yaratması için sıva ile kaplandı.

İlginizi çekebilir:   Notre Dame du Haut Ronchamp

Dalgalı bir platformun üstünde yer alan laboratuvardan yükselen gözlem kulesi küçük olmasına karşın oldukça işlevsel. Kuledeki teleskoptan gelen ışık, bir şaft ile aletlerin ve laboratuvarın bulunduğu bodrum katına indiriliyor. Kulenin iki yanında yer alan simetrik bantların üstünde bulunan pencereler yapıya hem güçlü ve hem de dinamik bir görünüm kazandırıyor. Bodrum katın cephesinde kullanılan bitki örtüsü ise yapıldığı yıllar için oldukça yenilikçi bir yaklaşım. Kule, bitki örtüsünü mimari eleman olarak kullanan ilk binalar arasında yer alıyor.

Yapımı 1924 yılında tamamlanan Einstein Kulesi, İkinci Dünya Savaşı’na dek işlevini sürdürdü. Savaşta ciddi hasar alan kule, tadilata alınarak inşasının 75. yıldönümü olan 1999 yılında yeniden hizmete açıldı.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın