Eli and Edythe Broad Sanat Müzesi

YORUM YAZIN 1
3199
Eli and Edythe Broad Sanat Müzesi, genel
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Eli and Edythe Broad Sanat Müzesi, dikeyTasarımı Zaha Hadid tarafından yapılan Eli and Edythe Broad Sanat Müzesi, akordeon tarzında katlanmış paslanmaz çelik panellerden oluşan cephesi ile dikkat çekiyor. İlginç cephe, yansıtıcı özelliği sayesinde ışığın açısına ve hava koşullarına bağlı olarak sürekli değişen bir görünüme bürünüyor.

Eli and Edythe Broad Sanat Müzesi, Michigan Devlet Üniversitesi kampüsünde yer alıyor. Hayırsever ve sanat meraklıları Eli’nin ve Edithe Broad’un bağışı ile yapılmış olan müze, şehir ile kampüs arasında kültürel bir köprü oluşturuyor. Müze, hem küresel çağdaş kültürü ve düşünceyi sanat yoluyla araştırmaya adamış bir eğitim kaynağı hem de bulunduğu bölge için bir kültür merkezi durumunda.

Eli and Edythe Broad Sanat Müzesi, öndenSanat müzesi, üniversitenin açtığı tasarım yarışmasını kazanan Zaha Hadid mimarlık ofisi tarafından, okulun sanat binasındaki eski Kresge Sanat Müzesi’nin yerine inşa edildi. 2010 yılında başlayan inşaat, 2012 yılında tamamlandı.

Yansıtıcı paneller

Müzenin en vurucu tasarımsal kimliğini açılı cephesi ve panjur formlu pencereleri oluşturuyor. Pilili forma sahip paslanmaz çelikten ve camdan yapılmış olan cephe bu özelliği ile binayı çevreleyen topografik yapıyı ve gün içinde ışığın geliş açılarını yansıtarak binaya değişken bir görünüm sağlıyor.

İlginizi çekebilir:   Len Lye Center

Binanın bir diğer vurucu özelliği ise, kampüste yer alan tarihi neo-gotik kırmızı tuğla binalarla çarpıcı bir kontrast oluşturuyor olması. Kampüste bulunan mevcut yollar ve görsel bağlantılar müzede devam ediyor ve binayı genel manzara içine sıkıca gömüyor.

Sanatsal ferahlık

Bina dıştan küçük gibi görünse de, iç mekanı oldukça açık ve ferah. Müze içinde yer alan galerilerin her biri farklı şekil, farklı açı ve farklı ışığa sahip.

Eli and Edythe Broad Sanat Müzesi, içGaleriler arasında, özellikle binanın kuzey batısında bulunan ana galeri tasarımı ile dikkat çekiyor. Galerinin pencerelerinde yer alan birbirinden farklı formlardaki şeritler, tavandan zemine dek uzanarak binadaki açılı bütünlüğü daha da çekici hale getiriyor.

Eli and Edythe Broad Sanat Müzesi, ana galeri
Ana galeri

Üç katlı müze, 46 bin metrekare içinde sergi alanları, eğitim tesisi, yönetim ofisleri, kafe, dükkan ile halka açık bir plaza ve heykel bahçesi barındırıyor.

Sekiz galerinin yer aldığı müze, modern ve çağdaş sanat, yeni medya, fotoğraf ve kağıttan üretilmiş sanat eserleri ile Yunan ve Roma sanatının romantik dönemlerini kapsayan 7.500’den fazla eserden oluşan koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Fotoğraflar: zaha-hadid.com / Paul Warchol

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın