Emporia

YORUM YAZIN 0
4254
Emporia Alışveriş Merkezi
Fotoğraf: © Tord-Rikard Söderström
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

İsveç’in ilk çevre sertifikalı alışveriş merkezi olan Emporia, ofis-konut-alışveriş işlevlerini bir arada barındıran kompleks bir yapı. Kent dokusu içine ustaca yerleştirilmiş olan ve sanatsal ayrıcalıklar içeren tasarımı ile sürdürülebilir kentsel kalkınmada küresel bir örnek oluşturuyor.

Emporia İsveç’in Malmö kentinin güneyindeki Hyllie’de yer alıyor. Kompleks, ofisler, konut ve alışveriş içeren karma kullanımlı bir şehir planlama projesi olarak 2012 yılında inşa edildi.

Emporia, kent ile uyumlu
Fotoğraf: © Tord-Rikard Söderström

Modern tasarımı ve eğri çizgileri ile oldukça estetik bir görünüme sahip olan yapı, BREEAM çevre sertifikasına sahip İsveç’teki ilk alışveriş merkezi olarak pek çok eko-tasarım özelliği de içeriyor.

Kehribar renkli camlar

Emporia, İsveçli mimar Gert Wingårdh’a ait Wingårdh Arkitektkontor mimarlık ofisi tarafından tasarlanmış. Tasarımındaki ana fikir, alışveriş merkezini konut ve ofislerin arkasına gizleyerek, kent dokusuna uyumlu hale getirmek olmuş.

Emporia, cephe detay
Fotoğraf: © Tord-Rikard Söderström

Emporia toplamda 93.000 metrekarelik bir alana sahip. Binanın ana girişinin cephesinde kehribar renkli cam kullanılmış. Camlar, gün ışığının giriş avlusuna ulaşmasına izin vermek amacıyla yukarıya ve geriye doğru kıvrılan bir ızgara yapısı boyunca uzanıyor. Eğimli camlar ve diyagonal olarak yerleştirilmiş çerçeveler hem güneşin parıltısını hem de bulutların geçişini yansıtarak, gün içinde binayı altın ile mavi karışımı renklere büründürüyor.

Emporia, deniz meydanı
Mavi renkli “Deniz Meydanı” isimli avlu Fotoğraf: Mippzon

Giriş kapısı alışveriş için gelen ziyaretçileri üç kata yayılmış olan alışveriş alanına yönlendiriyor. Alışveriş alanında yer alan 200 mağaza, her biri farklı bir tema ile dekore edilmiş atriyumlar etrafında toplanıyor. Mavi, yeşil ve kırmızı renklerdeki atriyumlar, sayısı günde 25 bini bulan ziyaretçilerin bina içindeki ulaşımını kolaylaştıran ayrıştırıcı bir yöntem olarak kullanılmış.

İlginizi çekebilir:   Chambord Şatosu
Emporia, iç dekorasyon
Fotoğraf: © Tord-Rikard Söderström

Detaylarda ayrışan iç dekorasyon

Binanın içine de dışı gibi cesur renkler ve eğimli çizgiler hakim. Binanın büyüklüğü ve tutkusu tüm dekorasyona yansımış. Tabelalardan mobilyalara, koltukların dikişinde kullanılan ipliklerin renklerinden tavandan aşağıya sarkıtılan bitkilerin iplerine kadar her şey özel olarak tasarlanmış ve olağanüstü bir dikkat ile uygulanmış.

Büyük ölçekli desenler ve karmaşık detaylar ise iç mekanın karakterini oluşturuyor. Zeminler, tarihin en eski çevreci zemin kaplama ürünü olarak bilinen Terrazzo ile kaplanmış. Asansörlerin her birine farklı bir doğa konsepti uygulanmış. Örneğin cam bir asansörün arkasında bir şelale yer alıyor.

İç mimar Helena Toresson tarafından yapılan iç tasarıma, pek çok sanatçının özgün heykel ve enstalasyonları da eklenerek, komplekse sanatsal bir bakış açısı da kazandırılmış.

Teras çatı

Emporia’nın en önemli özelliklerinden biri de dört futbol sahası büyüklüğündeki yeşil çatısı. Teras olarak tasarlanmış olan çatı, 27.000 metrekarelik bir alan kaplıyor. Sedir ağaçları, çayır otu ve çeşitli bitkilerden oluşan ekili alanlar hem doğa ile iç içe olmayı sağlıyor hem de çatıya “yeşil çatı” kimliği kazandırıyor.

Avlular, yemek alanları, spa tesisi ve açık otopark da barındıran çatıya binanın içinden de dışından da ulaşılabiliyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın