Erzincan Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali

YORUM YAZIN 0
2283
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Modern görünümü ile bir uzay üssü hissi yaratan Erzincan Havalimanı Terminali, Doğu Anadolu için simgesel bir yapı. Toplam 30 bin metre kare alana sahip olan bina, Mart 2011’de hizmete açıldı.

Erzincan Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali genel görünüm
Fotoğraf: Yakup Hazan Mimarlık

Pek çok ödüle sahip mimarımız Yakup Hazan tarafından tasarlanan terminal binası, iç içe geçen farklı büyüklükteki tüplerden oluşan bütüncül bir mekan sunuyor.

Terminalde geliş-gidişin tek kat üzerinde kurgulanmış olması, yolcuların tek düzlem üzerinde hareket edebilmelerini, en kısa yoldan ve hiç bir engele rastlanmadan uçak ile terminal arasındaki ulaşımlarını gerçekleştirebilmelerini sağlıyor.

İlginizi çekebilir:   Kunsthofpassage
Terminalin iç görünümü Fotoğraf: Yakup Hazan Mimarlık

Temel üzerine bodrum katı yapılarak bölgenin sert iklim yapısının binaya vereceği zararın önüne geçilmiş. Döner bombeli çatı ise yoğun kar yağışlarında çatıda kar birikmesini önlüyor. Yağmur sırasında da özel eğimiyle su akışını sağlanıyor. Yağmur tahliye borusu bulunmayan binada, dış yıkama ‘yağmur hasatı’ olarak adlandırılan yöntemle doğal yollardan yapılıyor.

Dış cephe tasarımında cam ve çelik kullanılan binanın iç yapı panelleri çevreci bir yaklaşımla geri dönüşümlü malzemelerden oluşuyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın