Farnborough Havaalanı

YORUM YAZIN 0
2845
Farnborough Havaalanı, terminal binası
Fotoğraf: 3dreid.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Tasarımıyla romantizm, teknoloji ve uçuş heyecanını yakalayan Farnborough Havaalanı, bir çok kez Avrupa’nın en iyi iş havalimanı seçildi. Tasarımcıları tarafından “havacılık tiyatrosu” olarak tanımlanan terminal binası, toplantı ve konferans salonları da barındırıyor.

İş jetleri için eşsiz bir havaalanı ortamı yaratan Farnborough Havaalanı, İngiltere Hampshire’daki Farnborough kentinde yer alıyor. Havaalanı, İngiliz havacılık tarihi ve endüstrisinde önemli bir yere sahip. 1904 yılında İngiliz ordusunun balon tesisi burada kurulmuş. Birinci Dünya Savaşı sırasında kullanılan İngiliz uçaklarının çoğu ile İkinci Dünya Savaşı’nın ünlü ağır bombardıman uçağı Lancaster, Kraliyet Hava Kuvvetleri adına burada tasarlanıp üretilmiş.

Farnborough Havaalanı, panoramik
Fotoğraf: 3dreid.com

Bilgisayar çağında yapılan teknolojik deneylerle daha da önem kazanan havaalanı, 1994 yılında askeri uçuşların başka yerlere alınmasıyla sivil kullanıma geçerek özel bir havacılık şirketi olan TAG Aviation tarafından kiralanır. Firma, havaalanının sivil havacılık standartlarına sahip olabilmesi için kontrol kulesinin ve terminalinin yeniden inşa edilmesine karar verir.

Mimaride uçak kimliği

Yeni kulenin, terminalin ve ofis binalarının tasarımı 3DReid mimarlık ofisi tarafından yapıldı. Mimarların amacı, uçağın teknolojisini ve güzelliğini yansıtacak bir bina yaratmaktı. Bu nedenle tasarımda uçak kimliğini vurgulayan görsel referanslar kullandılar.

Binalarda sadece çelik çerçeveli alüminyum kullanıldı. Böylece havalimanı için tek ve tutarlı bir kimlik oluşturuldu. Üç katlı, terminal binasının formu dev bir uçak kanadına benzetilerek binaya gövdesi olmayan sanal bir uçak görünümü verildi. Tasarımcıları tarafından “havacılık tiyatrosu” olarak tanımlanan terminale, toplantı ve konferans salonları ile uçakların iniş ve kalkışlarının izlenebileceği çıkıntılı bir saçakla korunan geniş bir balkon eklendi.

İlginizi çekebilir:   Aqua Tower
Farnborough Havaalanı, terminal binası balkonu
Terminal binası Fotoğraf: 3dreid.com

Terminalle ilgili önemli bir ayrıntı da ağırlığının sadece 350 ton olması. Bu rakam, terminalin kalkışa hazır bir Boeing 747’den yaklaşık 50 ton daha az ağırlığa sahip olması anlamına geliyor.

Beş bin metrekarelik yeni terminalin yarısı TAG Farnborough Binası olarak hizmet veriyor. Geri kalan yarısında ise yolculukla ilgili işlemlerin yapıldığı alanlar, salonlar ve güvenlik bulunuyor. Özel bir havaalanı olduğu için yolcuların birçoğu terminale girmiyor, aprondan direkt otomobillerine binerek havaalanından ayrılıyorlar. Terminale giriş yapan yolcular ise, işlemlerini hızla yaptırabiliyor ve kısa mesafeler katederek terminalden ayrılabiliyorlar.

Terminalin içi sütunsuz bir yapıya sahip ve gün ışığından en üst düzeyde faydalanmayı sağlayan panoramik pencerelerle çevrelenmiş. Dağınıklıktan uzak atmosferi, pürüzsüz, kavisli yüzeyleri ve beyaz iç duvarlarıyla heykelimsi bir estetik sergileyen iç mekan, aerodinamik görünümü ile iç alanda da uçak kimliğini vurguluyor.

Farnborough Havaalanı, 2003 yılında Yapısal Çelik Tasarım Ödülü’nü, 2006 yılında ise RIBA Ödülü ile Yapı Ödül’ünü kazandı.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın