Fjordenhus

YORUM YAZIN 0
1525
Fjordenhus, genel
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Fjordenhus, ikonik yapıDanimarka dilinde “Fiyort evi” anlamına gelen Fjordenhus, bir fiyordun üzerine inşa edilmiş ikonik bir yapı. Dünyaca ünlü sanatçı Olafur Eliasson tarafından tasarlanan Fjordenhus’da sanatçının eserleri de sergileniyor. Yapımı on yıl süren bina, hem mimari bir yapı hem de bir sanat eseri olarak kabul ediliyor.

Fjordenhus, Danimarka’nın Vejle kentindeki Vejle Fiyordu’nda yer alıyor. Kırk Kapital isimli bir yatırım şirketinin merkez binası olarak inşa edilen yapı, Vejle Limanı için yapılan mimari düzenlemenin ana parçalarından biri olarak inşa edilmiş. Etrafını çevreleyen denizle sürekli etkileşim halinde olan ve sadece yaya köprüsü ile erişilebilen bina, kent merkezi ile fiyort arasında çarpıcı bir bağlantı kuruyor.

Kavisli form

Fjordenhus, kavisli, dairesel ve eliptik formlara sahip. Tasarımın ana konseptini 28 metre yüksekliğe sahip içbükey ve dışbükey duvarlardan oluşan ve birbiriyle kesişen dört silindir oluşturuyor. İç ile dış arasında bir zar olarak görülen bu duvarlar binanın hem içinin hem de dışının kullanılmasına olanak yaratıyor.

Fjordenhus, genelKavisli açıklıklara yerleştirilmiş parabolik kemerlerden oluşan pencereleri ise hem fiyortların hem de Vejle limanının manzarasını yansıtıyor.

Fjordenhus, tuğlalar
Dış cephede kullanılan tuğlalar

Binanın iç ve dış duvarlarının yapımında 970 bin adet tuğla kullanılmış. Cephede, on beş farklı tonda kullanılan tuğlalar özellikle düzensiz olarak yerleştirilmiş. Bu sayede farklı doku ve şekillere sahip organik bir yüzey elde edilmiş.

İlginizi çekebilir:   Ponte Vecchio

Fjordenhus, merdivenlerÇevreyle en üst düzeyde etkileşim

Zemin katta yer alan dört odadan ikisi fiyort sularının altında kalarak binanın çevresiyle doğrudan ilişkisini vurguluyor. Böylece bina ile ışık, su ve rüzgar arasında sürekli bir etkileşim meydana geliyor.

Duvarlarla teması olmayan spiral merdivenlerin oluşturduğu merdiven boşluklarında silindir şeklinde asansörler bulunuyor. Bu boşluklardaki duvarlara gümüş renkli taşlar döşenerek gün ışığının yukarıdan yansıması sağlanmış. Duvarların dış cepheyle uyumlu olması için ise gümüş rengi taşlara ek olarak beyaz, yeşil ve gri taşlar da kullanılmış.

Aynı zamanda sergi alanı

Fjordenhus’taki çeşitli mekanlar binanın tasarımcısı Olafur Eliasson’un benzersiz sanat eserlerine de ev sahipliği yapıyor. Böylece sanat, mimarlık ve kültürel tarih arasında bir bağlantı kurularak mimariye çağdaş bir yorum da eklenmiş oluyor.

Sanatçının eserleri, Fjordenhus’un halka açık olan su alanlarında, zemin katta ve ofislerin bulunduğu üst katlarda sergileniyor. Ofis alanlarında, yine Olafur Eliasson ve stüdyosu tarafından tasarlanan mobilyalar ve aydınlatmalar da yer alıyor.

Fotoğraflar: kirkkapital.dk

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın