Fogo Adası Oteli

YORUM YAZIN 0
1046
Fogo Adası Oteli, genel
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Fogo Adası Oteli, Kanada’nın en eski kırsal kültürlerinden birine sahip olan Fogo Adası’nın ekonomik ve kültürel olarak hayatta kalabilmesi için inşa edilmiş sosyal bir işletme. Otelin tüm geliri sürdürülebilirlik ilkesi uyarınca bölgedeki topluluğu ve kültürünü yaşatmaya aktarılıyor. Yapı, açılı ve dikey çizgilerden oluşan mimarisi ile de yüzyıllardır devam eden ada kültürüne çağdaş bir dokunuş ekliyor.

Fogo Adası Oteli, sosyal alanlarKanada’nın Newfoundland Adası’nın engebeli kuzeydoğu kıyısında yer alan Fogo Adası, bozulmamış bir doğaya sahip ender adalardan biri. Fogo Adası Oteli / Fogo Island Inn ise adanın gittikçe yok olan eski kültürünü yaşatmanın bir yolu olarak inşa edildi. Otel, yerel halkla etkileşim içinde işletiliyor; ada topluluğuna istihdam sağlayarak otele gelen konuklara 400 yıldır süregelen geleneklerini sergiliyor.

Fogo Adası Oteli, X formu
Fotoğraf: jamesbeard.org

Zamansız bir mimari

Granit plakalar üzerinde yer alan Fogo Adası Oteli, açılı ve dikey çizgilerden oluşan çağdaş bir mimariye sahip. Otel, yerel mimar Todd Saunders tarafından tasarlandı. Tasarımın ana konseptini “Fogo için özel olarak yapılmış” zamansız bir mimari tarz oluşturuyor.

Keskin açılara ve sert çizgilere sahip otel, “X” şeklinde bir planla inşa edilmiş. Yüksek yalıtımlı çelikten ve ahşap kaplamadan oluşan yapı, toplam 43 bin metrekarelik bir alan kaplıyor. Ön kısmında yer alan iki kat, kazıklar üzerine yerleştirilmiş. Bu bölümde ortak alanlar yer alıyor.

Fogo Adası Oteli, ayaklarKıyıya paralel olarak uzanan dört katlı kısımda ise farklı büyüklük ve dekorasyona sahip 29 adet otel odası bulunuyor. Odaların tamamında yer alan tavandan tabana uzanan büyük pencereler ile Kuzey Atlantik kıyı şeridinin tüm manzarasını kesintisiz olarak görmek mümkün. Ayrıca, odalardaki ses yalıtımı, konukların sadece okyanus dalgalarının sesini duymalarını sağlayacak şekilde büyük özen gösterilerek yapılmış.Fogo Adası Oteli, gece görünüm

İlginizi çekebilir:   Erzincan Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali

Otelin doğa ile birlikteliği tasarımında da devam ediyor. Enerji ve su kullanımında tasarruf sağlayan sürdürülebilir sistemler arasında ısı panelleri ve yağmur suyu toplama sarnıçları yer alıyor. Toplanan sular filtrelenerek çamaşırhane, tuvalet gibi alanlarda kullanılıyor.

Yerel halkla şekillenen iç tasarım

Fogo Adası Oteli’nin dekorasyonunda, yerel halkın ürettiği halı, yorgan gibi el işleri ve adanın ruhunu yansıtan geleneksel mobilyalar kullanılmış. Ayrıca, tüm odalar ahşap, yün, pamuk ve keten gibi doğal malzemelerle döşenmiş.

Otel, sosyal alanlar olarak da pek çok seçenek sunuyor. İlk katta yer alan galerisi uluslararası üne sahip sanatçıların eserlerini barındırıyor. Yine aynı katta bulunan restoran, otelin en ikonik mekanlarından biri. Kubbeli bir tavanla oldukça çarpıcı görünen restoranın kır çiçeği motifine sahip avizeleri Hollandalı tasarımcı Frank Tjepkema tarafından özel olarak tasarlanmış. Restoranda oturan konuklar, mevsime bağlı olarak, buzdağlarını ve çok yakına gelen balinaları izleyebiliyorlar.

İkinci kat ise sinema, toplantı salonu, spor salonu ve okuma odası ile bölgenin tarihi koleksiyonlarına sahip bir kütüphaneye ayrılmış. Otelin en keyifli alanını ise jakuziler ve saunalarla çok çekici bir ortam haline getirilmiş çatı katı terası oluşturuyor.

Fotoğraflar: saunders.no / Iwan Baan, Alex Fradkin, Bent René Synnevåg

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın