Fuji Televizyon Binası

YORUM YAZIN 0
3069
Fuji Televizyon Binası, genel
Fotoğraf: en.wikiarquitectura.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Fuji Televizyon Binası, detay
Fotoğraf: Dick Thomas Johnson

Fuji TV yayınlarının merkezi olan Fuji Televizyon Binası, farklı, dinamik ve yenilikçi bir siluete sahip. Bina, yüksek profilli bir yeni nesil yayın merkezini barındırıyor.

Fuji Televizyon Binası, Japonya’nın başkenti Tokyo’nun Minato bölgesinin kıyı şeridinde bulunuyor. Ünlü mimar Kenzo Tange tarafından tasarlanan bina, Haziran 1996 tarihinde tamamlandı.

Fuji Televizyon Binası, gökyüzü koridorları görünüm
Fotoğraf: joevare

Gökyüzü koridorları

Binanın tasarımı, geniş alan ve açıklığı vurgulayacak şekilde birbirlerini destekleyen dört çelik çerçeveli kuleyi bir araya getiriyor. Kuleler arasında, yan yana dizilmiş büyük stüdyolar yer alıyor. Medya ve ofis kuleleri, “gökyüzü koridorları” olarak adlandırılan üç kapalı yaya köprüsü ile birbirine bağlanıyor. Binanın dışında kullanılan alüminyum perdeler, halka açık bir yayın merkezi olma politikası doğrultusunda, şeffaf bir görüntü oluşturuyor.

Bina, yirmi beş üst, iki yer altı katı olmak üzere yirmi yedi kata sahip. Toplam olarak 142.800 metrekare alana yayılmış olan binanın yüksekliği ise 123 metre.

Fuji Televizyon Binası, Küresel Gözlem Platformu
Fotoğraf: Janko Luin

Küresel gözlem platformu

Medya kulesinde yer alan küresel gözlem platformu, 32 metre çapı ile binanın benzersiz görünümünü daha dikkat çekici hale getiriyor.

Gözlem platformunun yansıtıcı dış yüzeyi, bina deniz kenarında olduğu için, tuza ve neme dayanıklı titanyum ile kaplanmış.

İlginizi çekebilir:   The Twist
Fuji Televizyon Binası, Küresel Gözlem Platformu detay
Fotoğraf: joevare

Platformunun yerine oturtulması, 1.350 ton ağırlığının yanı sıra ağırlık merkezinin de çekirdekte olmaması nedeniyle dokuz buçuk saat sürmüş. Yedinci kattaki bahçede inşa edilen platform, hidrolik krikolarla yukarıya çekilmiş.

Küresel gözlem platformu, Fuji TV’nin açıklık politikasına uygun olarak halka açık olarak kullanılıyor. Platform, ziyaretçilerin Tokyo’yu yukarıdan görebildiği bir yer olarak oldukça revaçta.

Geniş koridorlar, büyük stüdyolar

Binanın iç tasarımında en çok dikkat edinilen nokta, çalışanların fikir alışverişinde bulunabilecekleri geniş alanların yaratılması olmuş. Beş metre genişliğindeki koridorlar rahatça konuşabilmek için yeterli alanlar kazandırıyor. Özellikle kuleleri bağlayan koridorların genişliği aynı zamanda yapıyı güçlendirerek depreme dayanıklı hale getiriyor.

Fuji Televizyon Binası, koridorlar
Fotoğraf: Dick Thomas Johnson

Binada Japonya’daki en büyük stüdyolar yer alıyor. Stüdyolar, trenlerin, arabaların ve gemilerin gürültüsünü gidermek üzere tasarlanmış. Zemininin yanı sıra rahatsız edici sesleri absorbe etmek için duvarlarında ve tavanlarında cam yünü izolasyonu kullanılmış.

Yüksek düzeyde çalışma kolaylığı ve görkemli tasarımı ile ilgi çeken Fuji Televizyon Binası, yoğun bir ziyaretçi trafiğine sahip.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın