Gateshead Milenyum Köprüsü

YORUM YAZIN 0
2152
Gateshead Milenyum Köprüsü, genel
Fotoğraf: barly_roy_red,,
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Gateshead Milenyum Köprüsü, çarpıcı ve modern görünümü, yenilikçi yapısı ve mühendislik başarısıyla hem tasarımsal hem de mühendislik açısından pek çok ödülün sahibi. Köprü, gemilere geçiş sağlamak için açılıp kapanırken dünyada ilk kez uygulanmış bir devirme mekanizması kullanıyor.

Gateshead Milenyum Köprüsü, Tyne Nehri
Fotoğraf: Neil Turner

Sadece yaya ve bisiklet trafiği için inşa edilmiş olan Gateshead Milenyum Köprüsü, İngiltere’nin kuzey doğusundaki Tyne Nehri’nin üzerinde yer alıyor. Nehrin kuzey yakasındaki Newcastle kenti ile güney yakasındaki Gateshead kasabasını birbirine bağlayan yedi köprüden biri. Açılıp kapanırken sergilediği görünüm nedeniyle “göz kırpan köprü” olarak da anılıyor.

Köprünün tasarımı, Gateshead kasaba konseyi tarafından 1996 yılında açılan bir yarışmayla, halk oylaması sonucu belirlenmiş. Köprünün tasarımı yarışmayı kazanan İngiliz mimar Wilkinson Eyre ve yapısal mühendislik danışma şirketi Gifford’a ait. İnşaatı ise Milenyum Komisyonu ve Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu tarafından finanse edilmiş.

Gateshead Milenyum Köprüsü, kapalı hali
Köprünün trafiğe kapalı hali Fotoğraf: wilkinsoneyre.com

Gateshead Milenyum’un uzunluğu 126 metre, genişliği ise 8 metre. Köprü tek bir gövde halinde tasarlanmış ve inşasında 800 ton çelik kullanılmış. Dünyanın en büyük ikinci yüzer vinci olan ‘Asya Hercules II’ tarafından tek parça halinde kaldırılarak yerine monte edilmiş.

Gateshead Milenyum Köprüsü, halatlar
Çelik halatlar Fotoğraf: Tony Hisgett

Hareket eden kemerler

2001 yılında hizmete giren köprüde yay şeklinde iki çelik kemer bulunuyor. Kemerlerden biri yaya ve bisiklet yolu diğeri ise köprünün üst yayını oluşturan destekleyici kemeri oluşturuyor. Her iki kemer birbirine süspansiyonlu çelik kablolarla bağlanıyor.

Kemerler, sekiz adet 45 santimetre çapa sahip hidrolik motorlar ile 40 derecelik açıyla hareket ediyor. Destekleyici kemer alçalırken, yol yükseliyor ve yüksekliği 25 metreye kadar olan gemi ve teknelerin geçişine izin veriyor. Köprünün açık konumdan kapalı konuma geçişi rüzgar hızına bağlı olarak en fazla dört buçuk dakika sürüyor.

İlginizi çekebilir:   Lè Architecture

Köprünün her iki ucunda nehir yatağına kurulmuş iki beton iskele yer alıyor. İskeleler hem dönme mekanizmasını barındırıyor hem de iki cam saçakla korunaklı hale getirilmiş seyir teraslarını oluşturuyor.

Gateshead Milenyum Köprüsü, seyir terası
Seyir terası Fotoğraf: Glen Bowman

Sürdürülebilir ve çevreyle dost özelliklere de sahip olan köprü enerji tasarruflu hidrolik motorları sayesinde her açılış ve kapanışında minimum miktarda elektrik kullanıyor. Ayrıca, köprü temizliğini de kendi yapıyor; her deviniminde çöpler kemerlerin uçlarına yerleştirilmiş bölümlere aktarılıyor. Yaya ve bisiklet yolları ile korkuluklar ise sadece üç watt elektrik tüketen bir dizi LED ile aydınlatılıyor.

Bol ödüllü gece aydınlatması

Köprünün çarpıcı görünümünü gece de devam ettirmek için aydınlatılmasına ayrıca özen gösterilmiş. Işık kirliliğine neden olmadan tamamen aydınlatmak için karmaşık ama başarılı bir tasarım oluşturulmuş. Aydınlatmada uygulanan tasarım da köprünün ana tasarımı gibi bir çok ödül kazanmış.

Gateshead Milenyum Köprüsü, geceGeceleri, kemerlerin alt tarafında kullanılan aydınlatmalar nehrin yüzeyinde aynaya benzer bir görünüme neden oluyor. Hafta içi kullanılan beyaz ışıklar hafta sonları renk spektrumuna dönüşüyor. Yayaların ve bisikletçilerin köprünün açılmasına ve kapanmasına karşı uyarılması için ise özel olarak tasarlanmış yeşil ve kırmızı LED lambalar kullanılıyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın