Görsel Sanatlar Binası

YORUM YAZIN 1
1680
Görsel Sanatlar Binası, Iowa Üniversitesi
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Iowa Üniversitesi kampüsünde yer alan Görsel Sanatlar Binası, okulda eğitimi verilen sanat disiplinleri arasındaki bağlantının önemini vurgulamak üzere tasarlanmış. Binanın zemin plakalarında yer alan yedi dikey oyuk hem bölümler arasındaki etkileşimi güçlendiriyor hem de doğal ışık ve doğal havalandırma olanağı sağlıyor.

Görsel Sanatlar Binası, Iowa Üniversitesi, genel görünüm

Haziran 2008 tarihinde meydana gelen sel felaketi Iowa Üniversitesi kampüsüne ciddi zarar verdi. Büyük hasar gören binalar arasında 1936 yılında yapılmış olan Görsel Sanatlar binası da vardı. Yeni bina Steven Holl Architects tarafından tasarlandı ve inşa edildi.

Görsel Sanatlar Binası, Iowa Üniversitesi, yerleşim

Yeni Görsel Sanatlar Binası, toplam 126 bin metrekare alan üzerine yerleştirilmiş dört kata sahip. Binada seramik, heykel, metal, fotoğrafçılık, baskı ve 3D multimedya bölümleri ile lisansüstü öğrenci stüdyoları, personel ofisleri ve galeri alanları bulunuyor.

Kaydırılmış zemin plakaları

Betondan yapılmış binanın en önemli özelliğini büyük zemin plakalarına açılmış olan yedi dikey oyuk oluşturuyor. Oyuklar sayesinde okuldaki bölümler arasındaki ara bağlantı kolaylaşıyor. Böylece, öğrencilerin farklı bölümlerdeki etkinlikleri de rahatlıkla görerek sosyal etkileşimde bulunmalarına olanak sağlanmış oluyor. Oyuklar dışındaki iç alanlarda da atölye duvarlarının içine cam bölmeler yerleştirilmiş. Bu da etkileşimin sürekli olmasını sağlıyor.

İlginizi çekebilir:   Eli and Edythe Broad Sanat Müzesi
Görsel Sanatlar Binası, Iowa Üniversitesi, atölye
Atölye duvarlarındaki camlar

Yapıdaki bu hesaplanmış mimari gözeneklilik ve kaydırılmış plakalar dört kat arasında “çoklu ışık merkezleri” oluşturarak doğal ışık ve havalandırma akışına da olanak veriyor. Büyük camlar iç mekanın ışıkla dolmasını sağlıyor. Ayrıca bu geometrik tasarım, binaya açık toplantı alanları ve dış çalışma ortamı yaratan pek çok balkon da kazandırıyor.

Görsel Sanatlar Binası, Iowa Üniversitesi, merdivenler

Merdivenler de binanın etkileşim konseptine uygun bir tasarıma sahip. Geniş olarak tasarlanmış merdiven altlarına yerleştirilen masa ve sandalyeler çalışma ya da toplantı alanları oluşturarak sosyalleşmeye olanak sağlıyor.

Ekolojik yenilikler

LEED sertifikalı ve birçok tasarım ödüllü Görsel Sanatlar Binası, ekolojik olarak da pek çok yeniliği barındırıyor. Zımparalanmış ve delikli beton çerçeve yapısı dışta termal kütle yaratırken, kabarcıklı plakalar radyan soğutma ve ısıtma sağlıyor.

Görsel Sanatlar Binası, Iowa Üniversitesi, yan cephe

Binanın çekirdeğini oluşturan atriyum yani iç avlu tavanındaki günışığı penceresi ile binanın merkezi olarak ışık almasına olanak veriyor. Açılabilir pencereler ise doğal havalandırmayı en üst seviyeye çıkarıyor.

Görsel Sanatlar Binası, Iowa Üniversitesi, atriyum
Atriyum

Güney cephelerinde kullanılan delikli paslanmaz çelik bir bezden yapılmış gölgelikler soğutmayı sağlıyor. Binanın kış aylarında ısıtılması ise yenilikçi bir termal döşeme ile yerden yapılıyor.

Fotoğraflar: stevenholl.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın