Guggenheim Müzesi, Bilbao

YORUM YAZIN 0
32152
Guggenhei Müzesi gece görünümü
Fotoğraf: guggenheim.org
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Müze dizaynında bir zirve olarak nitelendirilen Guggenheim Bilbao Müzesi, mimari bir heykeli çağrıştıran görüntüsü, farklı titanyum eğrileri ve cam atriyumuyla modern ve çağdaş sanatın en ikonik yapılarından biri.

Müze, Guggenheim Vakfı'na ait
Fotoğraf: Tony Hisgett

Guggenheim Vakfı’na ait olan bina, İspanya’nın en büyük müzeleri arasında yer alıyor. İspanya eski kralı Juan Carlos I tarafından 18 Ekim 1997 tarihinde açılan müzenin tasarımı, Kanadalı-Amerikalı ünlü mimar Frank Gehry tarafından yapıldı. Post-modern mimari akımı olan dekonstrüktivizm tarzı ile dünyadaki diğer benzer yapılara ilham kaynağı olan müze, 1980 yılından bu yana tamamlanan en önemli eserlerden biri olarak tanımlanıyor.

Titanyum fayanslar renk oyunu sağlıyor
Fotoğraf: guggenheim.org

Renk oyunları

Nervión Nehri boyunca 32.500 metrekarelik bir alana yayılan ve kavisli bir kıyı şeridi oluşturarak kentle fiziksel bir bağlantı kuran müze, kireç taşı, cam ve titanyumun iç içe geçtiği karmaşık, kıvrımlı ve dönen organik formların bir birleşimi. Binanın dışında görülen bu rastgele eğriler, rastlantısal ışığı yakalamak üzere tasarlanmış. Cephede kullanılan titanyum fayanslar cephe yüzeyinin değişen ışıkla birlikte dalgalanmasını sağlıyor ve dış cepheye yanar döner bir renk oyunu armağan ediyor.

Işıklı iç mekan

Geniş ve ışık dolu bir atriyum etrafında tasarlanan iç mekan, yukarıdan bakıldığında çiçek şeklinde. Müzenin organizasyon merkezi olarak hizmet veren atriyumda 19 galerinin yer aldığı 11.000 metrekarelik sergi alanı bulunuyor. Galerilerin on tanesi dıştan kireç taşı ile belirlenmiş klasik bir dikey forma sahip. Diğer dokuz galeri ise düzensiz eğrilerle tasarlanmış. Mimar Frank Gehry tarafından galerilerde yaratılan bu tasarımsal farklar, kontrast yaratarak müzeye hem estetik hem de mimari açıdan olağanüstü bir görünüm kazandırmış.

İlginizi çekebilir:   Kübik Evler
Galerilerden bir görünüm
Fotoğraf: guggenheim.org

Kalıcı eserler

Müzede yer alan en büyük galeri 30 metre genişliğinde ve 130 metre uzunluğunda. İlk yıllarda geçici sergilerin yer aldığı galeride, 2005 yılından bu yana Richard Serra tarafından yapılan “Snake” adlı kalıcı bir yerleştirme sergileniyor.

Richard Serra'nın heykel kombinasyonu
Richard Serra / Snake Fotoğraf: guggenheim.org

Amerikalı minimalist heykeltıraş ve video sanatçısı Richard Serra’nın anıtsal kurulumu olan eser, tarihteki en büyük heykel kombinasyonu. Çelikten yapılmış olan Snake, 100 metre uzunluğunda ve yaklaşık 180 ton ağırlığında.

11.000 metrekarelik sergi alanı bulunuyor
Fotoğraf: Tony Hisgett

Müzede, İspanyol ve uluslararası sanatçıların kalıcı sergileri oldukça fazla. Geçici sergiler ise sıklıkla değişiyor ve genellikle Çin veya Rus sanatına odaklanan tematik sergiler yer alıyor. Koleksiyonlar genellikle soyut ve nesnel olmayan sanat üzerinde yoğunlaşıyor.

Bilbao etkisi

Müzenin Bilboa kentine şaşırtıcı bir sosyo-ekonomik etkisi olmuş. İlk üç yıl boyunca yaklaşık 4 milyon turist müzeyi gezmiş ve müze yaklaşık 500 milyon kâr elde etmesini sağlamış. Ayrıca, turistlerin çevrede konaklama, alışveriş, yeme-içme gibi harcamaları da kent ekonomisine büyük katkı sağlamış. Tüm bunların dışında ünlü mimar Frank Gehry tasarımı olan müze, mimari açıdan dünya genelinde bu tarz binaların yapımında bir patlamaya da neden olmuş durumda.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın