Habitat 67

YORUM YAZIN 0
4213
Habitat 67 prefabrik modüllerle inşa edilmiş
Fotoğraf: Etienne Coutu
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Habitat 67 konut kompleksiKentsel ortamlarda mimarinin rolü ve işlevinin bir yansıması olan Habitat 67, öncü ve vizyoner yaklaşımı ile konutlarda tarihi bir dönüm noktası olma özelliği taşıyor.

Habitat 67, Montreal’de inşa edilmiş bir konut kompleksi. Yüksek yoğunluklu konut sorununa modüler bir çözüm getirmek üzere Moshe Safdie tarafından tasarlanan yapı, fütürist bir yaklaşıma sahip.

Habitat 67 genel görünümü
Fotoğraf: Adam Sporka

Safdie’nin tez projesi olan tasarım, 1967 Montreal Dünya Sergisi’nde “fantastik bir deney” olarak dünya çapında beğeni topladı ve inşa edildi. Proje, kent yaşamını yeniden tanımlayan prefabrik modüler daireler konusunda bir dalga başlattı. Apartman yaşamını yeniden keşfetme misyonunun pilot projesi olarak değerlendirilen yapı ile ilgili pek çok tartışma yaşanmış olsa da, Habitat 67, yapıldığı yılların bir simgesi olmaya devam ediyor ve o dönemin en önemli binalarından biri olarak görülüyor.

Habitat 67 modüller
Fotoğraf: Shuichi Aizawa

Sadelik, modernlik ve çarpıcı mimari

Habitat 67, iç bağlantıları, yaya yolları, askı terasları, hava boşlukları, farklı açılardaki çatı pencereleri, büyük yürüyüş alanları ve asansör sütunlarıyla devasa bir heykeli andırıyor. Binanın temelini birbiri üzerine yığılmış ve çeşitli kombinasyonlarla düzenlenmiş prefabrik beton modüller oluşturuyor.

İlginizi çekebilir:   BMW Welt
Habitat 67 teraslar
Fotoğraf: Brian Pirie

Modül bloklarının yüksekliği 12 metreye kadar uzanıyor. Toplamda 354 modül ve 158 daire olarak yapılmış olan bina, bazı modüllerin birbirine eklenerek daha büyük konutlar haline getirilmesiyle günümüzde 146 konut olarak hizmet veriyor. Her modülün üstünde 20 ila 90 metrekareye sahip bir terası bulunuyor.

Habitat 67'de 354 modül bulunuyor
Fotoğraf: Christine Jackowski

Minimalizmi, modernizmi ve estetiği ile abartılı bir yapı olan Habitat 67, Montreal peyzajına ​​oldukça egemen. Kentin ışıkları, köprü siluetleri ve nehir havası yapıya benzersiz bir panorama sunuyor. Bina, profesyonel fotoğraf çekimleri için dünyada en çok tercih edilen binalar arasında yer alıyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın