Hang Nga Konuk Evi

YORUM YAZIN 0
2447
Hang Nga Konuk Evi genel görünümü
Fotoğraf: Tom Ravenscrodt
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Halk arasında “Çılgın ev” olarak bilinen Hang Nga Konuk Evi, Vietnam’daki DaLạt şehrinde, kadın mimar Dang Việt Nga tarafından tasarlanan ve inşa edilen alışılmamış bir bina.

Hang Nga Konuk Evi'nin mimarisi organik ve doğrusal olmayan şekillerden oluşuyor
Fotoğraf: Kelisi

Kişisel bir proje olan Hang Nga, hayvanlar, mantar gibi doğal formları temsil eden ve heykel tasarım unsurlarını içeren dev bir ağaca benziyor. Organik ve doğrusal olmayan şekillerden oluşan mimarisi, ekspresyonist olarak tanımlanıyor.

Binanın tasarımında Katalan mimar Antoni Gaudi’den ilham alan mimar Nga, Salvador Dali ve Walt Disney gibi sanatçıların eserlerinden de etkilenmiş görünüyor. Standart mimari planları kullanmayan tasarımda dik açı hemen hemen hiç bulunmuyor. Bunun yerine doğal formları yansıtan karmaşık bir organik yapı hakim. Dış cephe bu organik formların bükülmesi ile dekore edilmiş. Düzensiz biçimli pencere açıklıkları ve duvarı boyunca çatıdan göğe yükselen dal benzeri yapılar cephede en ilgi çeken tasarımsal detaylar olarak görülüyor.

İlginizi çekebilir:   Kunsthaus Graz
Dış cephede doğal formlar kullanılmış
Dış cephe ve organik formlar
Fotoğraf: Kelisi
Merdivenler mağara içlerini çağrıştırıyor
İç merdivenler
Fotoğraf: Tom Ravenscrodt

Konuk evinde on adet temalı konuk odası bulunuyor. Her biri bir hayvan konseptini yansıtan odalar, konseptlerine uygun olarak süslenmiş. Mobilyalar, odaların doğrusal olmayan, organik şekli ile uyuşabilmesi için el işçiliği ile yapılmış. Evin her tarafında taş süslemeler, ayılar, zürafalar, kurbağalar, örümcekler ve karıncalar gibi hayvanlar, mantar ve örümcek ağları gibi doğal unsurlar yer alıyor. Binanın içindeki merdiven ve koridorlar, tünellere ve mağaralara benzetilerek tasarlanmış.

Hang Nga Konuk Evi dıştan görünümü
Fotoğraf: Kelisi

Eleştiri ve alaycılıktan açık hayranlığa kadar birçok tepki alan ve yapımına başlandığı günden itibaren büyük ilgi ve tartışmalara yol açan bina, benzersiz mimarisi ile açıldığı yıl olan 1990’dan bu yana dünyanın en tuhaf binalarından biri olarak listelenmiş durumda.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın