Helix Köprüsü

YORUM YAZIN 0
3162
Helix Köprüsü, Singapur
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

DNA’nın geometrik düzeninden esinlenerek yayalar için yapılan Helix Köprüsü, dünyanın ilk “kavisli çift sarmal köprüsü” olma özelliğini taşıyor. Singapur’da bulunan köprü, ‘Dünyanın En İyi Ulaşım Binası’ ödülünün de sahibi.

Helix Köprüsü, Dünyanın En İyi Ulaşım Binası ödülünün sahiSingapur’daki Marina Körfezi’ni çevreleyen yürüyüş yolunu tamamlamak üzere yapılmış olan köprü, kentin yeni gelişen Bayfront Bölgesi ile Singapur Nehri ağzı boyunca önemli bir yaya bağlantısı oluşturuyor. Köprünün kavisli yapısı hem yanındaki taşıt yoluna paralel olarak eşsiz bir biçim sergiliyor hem de insanların körfezi her açıdan izleyerek yürüyüşler yapmasına olanak sağlıyor.

DNA’nın çift sarmalı

Resmi olarak 2010 yılında açılan köprü, 285 metre uzunluğunda. Üç adet 65 metrelik açıklıktan ve iki adet 45 metrelik uçtan oluşuyor. Köprü, nehir seviyesinden yaklaşık 9 metre yükseltilmiş ve yapımında 2,4 kilometre karşılıklı çift sarmal paslanmaz çelik boru kullanılmış. Çift sarmal yapı, köprüdeki yüke direnmek amacıyla birlikte hareket ediyor. 1700 ton ağırlığındaki köprüyü, betonla doldurulmuş ters tripod biçimindeki paslanmaz çelik kolonlar destekliyor.

Helix Köprüsü, DNA yapısından esinenilen tasarımDNA yapısından ilham alan ve çarpıcı bir çift tasarıma sahip olan Helix Köprüsü, Cox Architecture ve Architects 61mimarlık ofislerinin ortaklaşa oluşturduğu uluslararası bir ekip tarafından tasarlandı ve inşa edildi. Mimarlık ofislerinin seçimine 36 projenin yer aldığı uluslararası platformda açılan tasarım yarışması ile karar verildi.

Helix’in yapımına başlanmadan önce, en başarılı sonucu elde edebilmek için son derece sofistike bir 3D modelleme süreci gerçekleştirildi. Tasarım konsepti, dijital ortamda 3 boyutlu olarak kurgulandı. Modelleme ile köprünün hem yaya deneyimi görselleştirildi hem formu ve geometrik uyumluluğu deneyimlendi hem de en uygun yapı malzemeleri belirlendi.

İlginizi çekebilir:   Fuji Televizyon Binası

Yayalara eşsiz bir yürüyüş deneyimi

Köprüde, Singapur’un tropik iklimine bağlı olarak, yayaları doğrudan güneş ışığından ve yoğun yağıştan korumak amacıyla gölge ve barınak sağlayan kanopiler yer alıyor. Sarmal borular ile ara bağları arasındaki bölümlere entegre edilen kanopiler spiralin iç kısımları boyunca yerleştirilmiş ve çentikli cam ile delikli çelik hasırdan yapılmış.

Yayaların Singapur Körfezi’nin etkileyici manzarasını 360 derece izleyebilmeleri için köprü üstünde dört adet oval formlu seyir terası bulunuyor. Stratejik konumlarda yer alan teraslar, köprüyü yeni bir kentsel toplanma alanı haline getirmek ve Singapur’un mevcut ve gelişmekte olan kentsel bölgeleri arasında hayati bir bağlantı sağlamak üzere tasarlanmış.

Helix Köprüsü, aydınlatma detayGörsel etkiyi artıran aydınlatma

Aydınlatma, Helix Köprüsü’nün en vurucu ögelerinden biri olarak tasarlandı. Köprünün DNA formlu sarmal yapısını öne çıkarmak ve görsel etkisini artırmak için spiraller boyunca modern bir LED aydınlatma sistemi monte edildi.

Ayrıca, cam ve çelik ağın içini aydınlatan bir başka gizli ışık dizisiyle de yapısal eğriler vurgulandı. Yol aydınlatmalarında ise paslanmaz çeliğin rengiyle uyumlu olması için beyaz ışık kullanıldı. Böylece köprünün geceleri özel bir görsel etki yaratması sağlanmış oldu.

Helix Köprüsü, gece aydınlatmaKöprünün benzersiz yapısını tamamlayan aydınlatma sistemi hem düşük enerji tüketimi hem de bakım gereksinimini en aza indirgeyecek şekilde tasarlandı.

Fotoğraflar: coxarchitecture.com.au

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın