Himeji Kalesi

YORUM YAZIN 0
1275
Himeji Kalesi, genel
Fotoğraf: pixabay.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Himeji Kalesi görkemli büyüklüğü ile on yedinci yüzyıl Japon kale mimarisinin hayatta kalan en mükemmel örneği olarak kabul ediliyor. Zarif ve beyaz görünümünden dolayı uçan bir kuşa benzetildiği için “Beyaz Balıkçıl Kalesi” olarak da anılan kale, hem ulusal hazine hem de UNESCO Dünya Mirası olarak koruma altında bulunuyor.

Himeji Kalesi, feodal kale
Fotoğraf: pixabay.com

Himeji Kalesi, eski zamanlardan beri önemli bir ulaşım merkezi olan Hyogo Bölgesi’ndeki Himeji kentinde yer alıyor. On yedinci yüzyıl Japon kale mimarisinin iç ve dış özelliklerini estetik bütünlük ve sağlamlık açısından sergileyen kale, Japonya’nın en güzel ve en iyi korunmuş feodal kalesi olarak tanımlanıyor.

Himeji Kalesi, yan görünüm
Fotoğraf: pixabay.com

Kalenin inşasına 1333 yılında başlanmış ancak bölgeye hakim çeşitli klanlar tarafından yüzyıllar boyunca kademeli olarak büyütülerek 1609 yılında tamamlanmış. Son genişleme çalışması ise 1617-1618 yılları arasında yapılmış.

Himeji Kalesi, eski çizim
Kalenin eski bir çizimi

Kale, 1868 yılına kadar feodal bir alanın merkezi olarak kullanılmış. Diğer birçok Japon kalesinden farklı olarak da hiçbir zaman savaş, deprem veya yangın tarafından tahribe uğramamış. Yakın zamanda kapsamlı olarak yenileme ve restorasyon çalışmaları yapılan kale, 2015 yılından bu yana halk tarafından gezilebiliyor.

Ahşap işçiliğinin doruk noktası

Himeji Kalesi, labirenti andıran sarmal yollar ile birbirine bağlanan ve toplamda 233 hektarı kapsayan seksen üç binadan oluşuyor. Kalenin işlevini estetik cazibeyle birleştiren tasarımı, ahşap, taş, kiremit ve beyaz sıva kullanılarak daha da etkileyici hale getirilmiş.

Himeji Kalesi, 83 bina
Fotoğraf: pixabay.com

Kale kompleksinin merkezinde, bodrumuyla birlikte altı kata sahip ana bina yer alıyor. Dik ve dar merdivenlerle çıkılan bina, yukarıya doğru daralıyor. Kalenin ve kentin tamamına hakim olan en üst katta ise küçük bir tapınak bulunuyor.

İlginizi çekebilir:   Google, Spruce Goose

Binalar ile çoklu çatı katmanları arasındaki ince işçiliği ve ustalığı ulaşılması oldukça güç bir mükemmellikle sergileyen kale, özellikle ahşap işçiliğinde doruk noktasını temsil ediyor.

Himeji Kalesi, çatı detayı
Çatıdaki çoklu katmanlar Fotoğraf: pixabay.com

Himeji Kalesi’ne genel giriş, kiraz ağaçlarıyla dolu çimenlik bir alana açılan Otemon Kapısı ile yapılıyor. Sannomaru adı verilen bu alan genellikle Nisan ayının başlarındaki çiçeklenme mevsimi boyunca hem kalenin fotoğraflarını çekmek hem de kiraz çiçeklerini görmek için ideal bir mekan oluşturuyor.

Himeji Kalesi, Otemon Kapısı
Genel girişin yapıldığı Otemon Kapısı Fotoğraf: Ankur P

Feodal dönemin savunma sistemleri

Feodal dönemin başından itibaren gelişmiş savunma sistemleri içeren Himeji Kalesi, olası saldırılara karşı çevreye hakim olan Himeyama tepesinin üzerine inşa edilmiş. Ayrıca, kale içindeki yolların duvarları takip ederek labirent şekli oluşturması saldırgan kuvvetleri yavaşlatmak; kapı ve avluların çokluğu da saldırganları açığa çıkarmak üzere tasarlanmış.

Himeji Kalesi, duvar oyukları
Duvarlara yerleştirilmiş geometrik şekillerdeki oluklar Fotoğraf: japan-guide.com

Kaleyi çevreleyen kavisli duvarların en yükseği 26 metre yüksekliğe sahip. Duvarlara yerleştirilmiş çeşitli geometrik şekildeki oluklar altından geçen saldırganların kafalarına taş ya da kaynar yağ dökmek için yapılmış.

Savunma amacıyla yapılmış birbiriyle bağlantılı üç hendek ortalama 20 metre genişliğe ve yaklaşık 2,7 metre derinliğe sahip. Ayrıca, kalenin içinde yer alan 27.000 metrekarelik gölet saldırılar sırasında çıkabilecek yangınları söndürebilmek için su depolamak amacıyla yapılmış.

Ana bina da savunma açısından bir çok donanım barındırıyor. Birinci katın duvarlarında 280 silah ve 90 mızrak rafı bulunuyor. Üçüncü ve dördüncü katların kuzey ve güney pencerelerine yerleştirilmiş olan gizli bölmeler ise hem düşmanlara taş atmak hem de onları izlemek için tasarlanmış.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın