Hong Kong-Zhuhai-Macao Köprüsü

YORUM YAZIN 0
7553
Hong Kong-Zhuhai-Macao Köprüsü, genel
Fotoğraf: hzmb.gov.hk
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Hong Kong-Zhuhai-Macao Köprüsü hem dünyanın deniz üzerindeki en uzun köprü-tünel geçişini hem de yeryüzündeki en uzun sabit bağlantıyı sağlıyor. Deniz üstü köprüsü, Hong Kong ve Zhuhai bağlantı yollarıyla birlikte 55 kilometre uzunluğu bulan köprü, eskiden dört saatte ulaşılan Hong Kong Limanı-Zhuhai Limanı arasını kırk beş dakikaya indiriyor.

Yapımına 2009 yılında başlanan ve 24 Ekim 2018 tarihinde hizmete açılan Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü (HZMB), dünyanın en önemli ticaret limanlarından üçünü birbirine bağlıyor. Köprü, 22,9 kilometrelik üç asma köprüden oluşan deniz üstü köprüsü, 6,7 kilometrelik denizaltı tüneli, 12 kilometrelik Hong Kong bağlantı yolu, 13,4 kilometrelik Zhuhai bağlantı yolundan oluşuyor.

Hong Kong-Zhuhai-Macao Köprüsü, haritaAyrıca, köprüde iki tanesi tünel giriş ve çıkışlarında, iki tanesi de Macao ve Hong Kong sınır geçişlerinde olmak üzere dört yapay adada da yer alıyor.

Deniz üstü köprüsü

Ana köprü olarak da adlandırılan deniz üstü köprüsü, 22,9 kilometrelik viyadük ve iki yapay ada arasında bulunan 6,7 kilometrelik bir deniz altı tünelini kapsıyor. Viyadük bölümünde Qingzhou Köprüsü, Jianghai Köprüsü ve Jiuzhou Köprüsü olmak üzere üç adet asma köprü bulunuyor. Üç köprü arasında, Qingzhou Köprüsü yaklaşık 458 metre uzunluğu ile en uzun ana açıklığa sahip.

İlginizi çekebilir:   Tōdai-ji Tapınağı

Köprülerin çelik güverteleri için 420 bin ton çelik kullanılmış. Toplam köprü güvertesi alanı yaklaşık 98 futbol sahasına eşdeğer olan 700 bin metrekareye ulaşıyor. Denizin 40 metre derinliğinde yer alan tünel bölümünün üst yüzey alanı ise yaklaşık 7.500 metrekare büyüklüğünde.

Hong Kong-Zhuhai-Macao Köprüsü, inşaat
Köprünün inşası sırasında Fotoğraf: Wing1990hk

Viyadüğün ve tünelin yapımında deniz yaşamındaki bozulmayı en aza indirmek ve kaliteyi sağlamak için prefabrikasyon teknikleri benimsenmiş; çelik kuleler şantiye dışı imal edilerek montaj için şantiye sahasına taşınmış.

Bağlantı yolları

Hong Kong‘un yetki alanı altında olan Hong Kong bağlantı yolu, ana köprüyü Hong Kong sınır geçiş tesislerini barındıran yapay bir adaya bağlıyor. 12 kilometre uzunluğunda olan bağlantı yolu kara ve deniz viyadüklerinden oluşuyor. Yol üzerinde 1 kilometrelik Scenic Hill Tüneli de bulunuyor.

Hong Kong-Zhuhai-Macao Köprüsü, Hong Kong bağlantı yolu
Hong Kong bağlantı yolu Fotoğraf: hzmb.gov.hk

Zhuhai bağlantı yolu, hem Çin hem de Makao eyaletleri için sınır geçiş tesislerinin bulunduğu yapay bir adadan başlıyor ve Zhuhai’ye üç otoyolla bağlanıyor.

Yollardaki trafiğin kontrollü olması ve tıkanık yaşanmaması için Hong Kong ve Makao’ya girmeye izin verilen araçların sayısı günlük kotaya tabi tutuluyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın