Interlace

YORUM YAZIN 0
3247
Interlace, genel
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Interlace, Singapur'da bulunuyorSingapur’daki en büyük ve en iddialı konut komplekslerinden biri olan Interlace, jenga bloklarına benzeyen, üst üste ve düzensizce istiflenmiş görünümüyle oldukça çarpıcı. Yapı, 2014 yılında Kentsel Habitat Ödülü’nü aldı; 2015’te yapılan Dünya Mimarlık Festivali’nde ise yılın binası seçildi.

Interlace, Singapur’un güney batısındaki yemyeşil sırtların arasında yer alıyor. Tropikal bir ortamda çağdaş yaşama radikal bir yaklaşım sunan yapı, Singapur’un standart dikey apartman kulelerinden ayrılan yeni bir konut tipolojisini benimsiyor.
2013 yılında tamamlanan kompleks, yeşil çevre kuşağına entegre edilmiş ortak alanlar aracılığıyla yaşamak için daha geniş ve birbirine bağlı bir yaklaşım sergiliyor.

Interlace, genel görünüm

OMA Mimarlık Ofisi ve Mimar Ole Scheeren tarafından tasarlanan ve yoğun yerleşim yaşamının sadece gökdelenlerle sınırlı olmadığını vurgulayan kompleks, mimari çevrelerde geleneksel mimariye karşı bir meydan okuma olarak görülüyor.

Cömert boyutlar ve avlular

Interlace, her biri altı katlı, uzunlukları aynı olan 31 adet bloktan oluşuyor. Sosyal alanlarla birlikte sekiz hektarlık bir alan kapsıyor ve farklı büyüklüklere sahip 1.040 daireyi barındırıyor. Bina, cömert boyutları sayesinde geniş çatı bahçeleri, peyzajlı gökyüzü terasları ve basamaklı balkonlar sunuyor. Araç ile dolaşımın en aza indirgenmiş olduğu komplekste, yoların kaplayacağı alanlar geniş yeşillikler olarak değerlendiriliyor.

Interlace, avlular

Interlace’de yer alan bloklar altıgen düzende yerleşerek sekiz adet geniş avlu oluşturuyor. Komplekse ana giriş avlulara yönleniyor. Siteyi çevreleyen bir kilometrelik daire şeklindeki yürüyüş ve koşu parkuru avluları sitenin sosyal yaşam alanlarına bağlıyor. Sekiz avlunun her biri özel peyzajlı bir kimliğe sahip.

İlginizi çekebilir:   Einstein Kulesi

Çevreyle bütünleşme

Tropikal bitki örtüsüne sahip parklarla çevrili olan komplekste geniş ve birbirine bağlı ortak alanlar doğal çevre ile son derece bütünleşmiş durumda. Interlace sakinlerine ait özel balkonlar kişisel dikim alanları sunuyor. Blokların üzerinde yer alan bahçeler, yüksek yeşil gölgeler yaratarak bina cephesine dek uzanıyor.

Interlace, yukarıdan görünüm

Yapı, aynı zamanda güneş, rüzgar ve mikro iklim koşullarının dikkatli çevresel analizi ve düşük enerji kullanımı sağlayan sistemler yoluyla sürdürülebilirlik özelliklerini de içeriyor.

Interlace, geniş ortak sosyal alanlar barındırıyorStratejik olarak yerleştirilmiş olan rüzgar koridorları, evaporatif yani suyun buharlaşarak havadan ısı alması yoluyla soğutmayı sağlıyor. Böylece, yerel hava sıcaklıklarının düşürülmesi ve açık alanlardaki termal konforun iyileştirilmesi olanak kazanıyor. Blokların üst üste yığılmış mimarisi ise ışığın ve havanın kompleks boyunca yayılmasına izin veriyor.

Sosyal yaşam

Tasarım, çağdaş bir toplumda paylaşılan alan ve sosyal ihtiyaçların giderilmesi konusunda oldukça kapsamlı olanaklar sunuyor. Blokların arasındaki geniş aralıklar bireysel apartman birimlerinin mahremiyetini korurken, paylaşımlı etkinlikler için ortak sosyal alanlar da içeriyor.

Fotoğraflar: oma.eu / © Iwan Baan

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın