Joshua Tree Çöl Evi

YORUM YAZIN 1
3320
Mimar Kendrick Bangs Kellogg'un tasarladığı çöl evi
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Kaliforniya Çölü’nde bulunan Joshua Tree Ulusal Parkı yakınlarında, kayalık bir tepenin yamacında yer alan ve mimari tasarımıyla içinde bulunduğu fantastik doğal ortamla bütünleşen çöl evi, organik mimarinin öncülerinden Kendrick Bangs Kellogg’un önemli yapıtlarından biri.

Mimar Kendrick Bangs Kellogg'un tasarladığı çöl eviJay ve Bev Doolittle çiftine ait çöl evinin aylar süren tasarım sürecinden sonra, inşaatı 5 yıl, iç mimarisinin tamamlanması ise 10 yıldan uzun bir zaman aldı. Evin, özel el yapımı iç mekanları tamamen doğal malzemeler kullanılarak ünlü tasarımcı John Vurgin tarafından oluşturuldu. İlk olarak 1986 yılında bir mektupla Kellogg’a ulaşan çift evlerine ancak 2002 yılında taşınabildiler.

Teknik olarak duvarsız ve çatısız

Mimar Kendrick Bangs Kellogg'un tasarladığı çöl evi salonuTeknik olarak duvarsız olan çöl evi, yapının stabilitesini sağlamak için her biri zemine 2 metre kadar gömülen 26 adet bağımsız beton sütunun üzerine oturuyor. Her sütun üst noktasında yan sütuna doğru esniyor ve birleşiyor. Bu tasarım, toplamda katmanlı bir çatı oluşmasını sağlıyor, aradaki boşluklar kalın, temperli cam panellerle kapatılarak doğal ışıktan maksimum faydalanılması sağlanmış.

İlginizi çekebilir:   Tottenham Hotspur Stadyumu

Ev, çok keskin ayrımlara sahip olmayan 5 farklı düzeye ve büyük beton kemerler tarafından ayrıştırılan odalardan oluşuyor. Eğimli, geniş yüzeyler nedeniyle akışkan bir görünüme sahiptir. İç mekanlarda belirli ayrımlar ve dekoratif amaçlarla çokça kumlu cam kullanılmıştır. Arazide mevcut doğal kayaların bazıları evin içinde olduğu gibi bırakılarak doğal, çevresiyle uyumlu ve etkileyici dekoratif unsurlar yaratılmıştır.

Her parçası özel tasarım

Mimar Kendrick Bangs Kellogg çöl evinde John Vurgin'in özel tasarım detayıMobilyaların birer eşyadan çok sanatsal heykelleri andırdığı evin kapı kolları, muslukları, ışık anahtarları, zemin ızgaraları, çitleri gibi en küçüğünden en büyüğüne her parçası John Vurgin tarafından özel olarak tasarlanmıştır. Mermer ve ahşaptan yontulan sehpa, masa ve sandalyeler formları ve bronz uzantılarıyla tarih öncesi hayvanların omurgalarını çağrıştırmaktadır.

Mimar Kendrick Bangs Kellogg'un tasarladığı çöl evi dış mekan detay fotoğraflar

Kellogg çöl evi, bulunduğu ortama son derece uyumlu mimarisi, doğal malzemeleri ve organik yapısı, yaşamsal kullanışlılığı, mimarlık ve dekorasyondan sanata kayan olağanüstü tasarımıyla mimarlık tarihinin en göz alıcı eserlerinden biridir.

Fotoğraflar: Lance Gerber
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

1 YORUM

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın