Kunsthaus Graz

YORUM YAZIN 0
4264
Kunsthaus Graz, genel görünüm
Fotoğraf: Marion Schneider & Christoph Aistleitne
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Kunsthaus Graz, caddeden görünüm
Fotoğraf: William

Avusturya’nın ultra modern sanat müzesi Kunsthaus Graz, Graz kentinin geleneksel mimarisine tam bir tezat oluşturuyor. Alışılagelmiş müze tasarımının oldukça dışında bir görünüme sahip olan bina, mimarları tarafından “dost bir uzaylı” olarak tanımlanıyor.

Kunsthaus Graz Sanat Müzesi, 2003 yılında Avrupa Kültür Başkenti kutlamaları kapsamında inşa edildi ve kentte mimari bir dönüm noktası yarattı. Graz’ın tarihi binalarının arasında hemen göze çarpan müze, şehrin sevilen bir simgesi haline gelerek sanatla ilgisi olmayanların bile sadece görmek için binayı ziyaret etmelerine neden oldu.

Kunsthaus Graz, yandan görünüm
Fotoğraf: Damien

Müzenin tasarımı için 2000 yılında düzenlenen uluslararası yarışmayı kazanan mimarlar Peter Cook ve Colin Fournier, benzersiz ve kendine özgü bir form geliştirmek, Bilbao’daki Frank Ghery‘nin Guggenheim Müzesi gibi kendi ikonik imajını oluşturan bir bina yapmak istediler. Müze hem farklı mimarisi hem de kullanıcılarına esnek bir ortam sunan yüksek teknolojiye sahip donanımı ile mimarlarının istedikleri etkiyi yaratmayı başardı.

Kunsthaus Graz, panoramik
Fotoğraf: Polybert49

Koniler ve floresan halkalar

Kunsthaus Graz, alışılmadık formu ve farklı yapı malzemeleri ile geleneksel tasarımlardan ayrılarak kentin tarihi ortamında lekeli mimari olarak bilinen yenilikçi bir üslup sergiliyor. Devasa bina, yansıtıcı mavi akrilik panellerden yapılmış organik bir şekle sahip. Mavi parıltılı, sırlı cephesi, yumuşak formları ile eski yapılarla organik bir bağ da kuruyor.

İlginizi çekebilir:   Himeji Kalesi

Sergi alanı ayarlanabilir gün ışığı ve yapay ışık kaynakları ile donatılmış. Binanın pleksiglas kaplamasından çıkan hava kabarcıklarına benzeyen koniler, ideal ışıklandırma için kuzeye doğru eğimli olarak yerleştirilmiş. Konilerin görünümü binanın hem dış hem de iç cephesine kendine özgü bir yapı kazandırmış.

Kunsthaus Graz, floresan halkalar
Folresan halkaların içten görünümü
Fotoğraf: Nicolas Lackner

Binanın cephesine gömülü olan yaklaşık 1.000 adet floresan halka, binaya görsel anlamda ekstra bir çekicilik kazandırıyor. BIX Media adı verilen bir teknoloji ile merkezi bir bilgisayar tarafından büyük boyutlu ekrana aktarılan görüntüler sanat projeleri için önemli bir platform sunuyor. Floresan halkalar için gerekli olan enerjinin büyük kısmı ise binanın parlak tavanındaki güneş panelleri tarafından sağlanıyor.

İki ana girişi bulunan müze sunduğu iletişim ve eğlence olanakları ile de çok yönlü bir kamusal alan yaratıyor.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın