Kunsthofpassage

YORUM YAZIN 0
1329
Kunsthofpassage, Elementlerin Avlusu, Müzik Çalan Ev
Elementlerin Avlusu, Müzik Çalan Ev Fotoğraf: pixabay.com
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Kunsthofpassage, giriş
Kunsthofpassage giriş kapısı Fotoğraf: Z thomas

Almanya’nın Dresden kentinde yer alan Kunsthof Pasajı, mimari ile plastik sanatları bir araya getiriyor. Mimar ve sanatçıların ortak çalışmasıyla son derece yaratıcı ve renkli bir şekilde yenilenen pasaj, her biri farklı temaya sahip beş avludan oluşuyor.

Kunsthofpassage ya da diğer adıyla Kunsthof Dresden, Dresden’in klasik mimarisini sergileyen sıralı evlerin yenilenmesi ile hayat bulmuş bir yapı. Sanatçılarla işbirliği içinde tasarlanarak yenilenen pasaj, farklı temalarla oluşturulmuş bir avlu kompleksi içeriyor.

Kunsthofpassage, avlulara geçişi sağlayan tünellerden bir tanesi
Avlulara geçişi sağlayan tünellerden birinin girişi Fotoğraf: Davide Cappelli

Dresdenli mimarlar Müller&Müller, Knerer&Lang, Heike Böttcher ve Meyer Bassin’in planlarına göre yenilenen ve 2001 yılında tamamlanan yapı, sanatçıların bina cephelerini süslemek için ekledikleri tasarımlarla yaratıcı olduğu kadar farklı ve ilginç bir kimlik kazanmış. Hem konut hem de ticari binaları barındıran yapı, butikleri, restoranları, küçük terasları ile kentin karmaşasından uzakta vakit geçirmek için ideal olduğu gibi atölyeleri ile de sanatsal etkinliklere mekan sağlıyor.

Farklı temalı beş avlu

Kunsthofpassage, çeşitli temalara göre tasarlanmış beş küçük avludan oluşuyor. Her avlu, kendi tasarım temasını yansıtan isimlere sahip.

Elementler Avlusu / Hof der Elemente
Avluda su ve güneş ışığını tema olarak işleyen iki bina yer alıyor. Pasajın en ilgi çeken binası olan “Müzik Çalan Ev”, ilginç süslemesi ile su elementini temsil ediyor.

Binanın mavi boyalı cephesine yaratıcı bir şekilde borular yerleştirilmiş. Müzik aletlerini çağrıştıran ve çatının oluklarına bağlanmış olan borular, yağmur yağdığı zamanlarda suyun yavaş yavaş borulardan akmasıyla müzikal bir etki yaratıyor.

Kunsthofpassage, Altın Ev
Fotoğraf: Fred Romero

Avluda, Müzik Çalan Ev’in karşısında yer alan bina ise sarı renge boyanmış ve güneş ışığını temsil eden altın renkli alüminyum plakalarla dekore edilmiş. Plakalar güneşten aldığı ışığı yansıtarak çoğaltıyorlar.

İlginizi çekebilir:   Görsel Sanatlar Binası

Işıklar Avlusu / Hof des Lichts
Multimedya sanat etkinlikleri için tasarlanmış olan avluda yer alan projeksiyon yüzeyleri çoklu ortam performanslarının ve aksiyon tiyatrolarının gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor.

Kunsthofpassage, Işıklar Avlusu
Fotoğraf: Davide Cappelli

Ayrıca avlunun bahçesinde yer alan aynalar güneş ışığının renkli yansımalarını avluya taşıyarak ilginç görüntüler oluşturuyorlar.

Hayvanlar Avlusu / Hof der Tiere
Hayvanları temsil eden avluda yer alan binanın yeşil renkli cephesi zürafa, maymun ve kuş kabartmaları ile süslenmiş. İşlenen temaya uygun olması için binanın balkonları hasırla kaplanmış.

Kunsthofpassage, Hayvanlar Avlusu
Fotoğraf: Fred Romero

Avluda yer alan taştan tasarlanmış küçük havuzda bir boğa heykeli yer alıyor. Havuzun etrafındaki taşların arasına ise pek çok hayvan motifi gizlenmiş.

Kunsthofpassage, Hayvanlar Avlusu havuz
Avludaki havuz Fotoğraf: X-Weinzar

Efsanevi Yaratıklar Avlusu / Hof der Fabelwesen
Masallarda, efsanelerde ve mitolojide yer alan karakter ve sembollerin tema olarak seçildiği avluda 900 metrekare büyüklüğündeki bir duvar yüzeyi kullanılmış.

Kunsthofpassage, Efsanevi Yaratıklar Avlusu
Fotoğraf: Kolossos

Cephelerden bir tanesi, gök cisimlerine, kozmik elementlere, kuyruklu yıldızlara atıfta bulunarak evreni bir arada tutan sevgiyi, diğeri ise yaşamı sembolize ediyor. Şekillerin tasarımında kullanılan renkli taşlar, bir seramik süsleme tekniği olan sgrafitto ile mozaik tekniği bir arada kullanılarak döşenmiş.

Başkalaşım Avlusu / Hof der Metamorphosen
Avluda yer alan en ilginç tasarımı 15 metre yüksekliğe sahip iki metal sütun oluşturuyor. Sütunlar monte edildikleri binaya sadece bir noktadan temas ediyor. Kavisli yüzeylerinde bulunan cam elyaf demetleri ise geceleri sütunları birer lambaya dönüştürüyor.

Kunsthofpassage, Başkalaşım Avlusu
Fotoğraf: Bybbisch94-Christian Gebhardt

Ayrıca keten tohumu yağına batırılan 24 farklı kağıt, küçük metal çerçevelere koyularak avludaki diğer binaların duvarlarına asılmış. Böylece, zaman içinde kağıtlarda yaşanan değişimlerin avlunun temasıyla uyumlu olması sağlanmış.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın