Len Lye Center

YORUM YAZIN 0
2267
Len Lye Center, genel
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Kinetik heykelleri ve deneysel filmleri ile tanınan Yeni Zelandalı sanatçı Len Lye anısına yapılmış olan müze, sanatçının yaşamından, eserlerinden ve fikirlerinden esin alan bir tasarıma sahip. Yapının sıra sütunlardan oluşan paslanmaz çelik cephesi sanatçının kinetik ve ışık alanındaki çalışmalarına atıfta bulunuyor.

Leonard Charles Huia Lye, bilinen adıyla Len Lye, Yeni Zelanda doğumlu ünlü bir sanatçı. Çığır açan kinetik heykelleri ve deneysel film çalışmaları ile tanınan Lye, yaşamının son otuz yılını ABD’de geçirmiş. Ölümünden sonra koleksiyonu ve arşivi Len Lye Vakfı tarafından Yeni Zelanda’ya getirilmiş ve eserlerin sergilenmesi için sanatçının anısına bir bina inşa edilmesine karar verilmiş.

Len Lye Center, kinetik heykel
Len Lye’nin müzede yer alan kinetik heykellerinden biri

Tasarımı Andrew Patterson ve ekibi tarafından yapılan Len Lye Center, Yeni Zelanda’nın New Plymouth kentinde yer alan çağdaş sanat müzesi Govett-Brewster’a bağlı özel bir galeri-müze olarak hizmet veriyor. Pek çok ödül kazanan bina Yeni Zelanda’da tek bir sanatçıya adanan ilk müze olma özelliği de taşıyor.

Kinetikle buluşan tasarım

Yapıda sadece iki malzeme, beton ve çelik kullanılmış. Tasarıma hakim olan sütunlu görünüm binada kullanılan malzemelerin sert görünümünü kırıyor ve binaya ışıkla dalgalanan bir tiyatro perdesi yumuşaklığı kazandırıyor. Sütunların bir özelliği de Len Lye’nin eski tapınaklara olan ilgisini vurguluyor olması. Antik Yunan mimarisinde sarayların büyük salonlarında kullanılan yapı tarzı binaya yansıtılmış.

İlginizi çekebilir:   Eli and Edythe Broad Sanat Müzesi
Len Lye Center, yansımalar
Işığı yansıtan cephe ve dalgalı sütunlar

Kentsel bir heykel gibi duran cephe, Len Lye’nin kinetik çalışmalarını tamamlayacak şekilde ışığı yansıtarak adeta hareket ediyor. Böylece hem Len Lye’nin kinetik ve ışık alanındaki yeniliklerini hem de bölgenin endüstriyel inovasyonunu birbirine bağlıyor.

Len Lye Center toplamda 3 bin metrekare alana sahip. Müzede sergi alanlarının yanı sıra, eğitim stüdyoları ve sanatçının film çalışmalarının gösterildiği bir sinema salonu da yer alıyor. Bina ayrıca, uluslararası ESD yani Elektro Statik Deşarj ilkelerini uygulayarak sürdürülebilir bir enerji kaynağı kullanıyor.

Binanın iç mekanı, müze ve galeri alanlarının tek bir esnek ve ortak yapı içerisinde olmasını sağlayacak biçimde dairesel olarak bölünmüş. Sütunlardaki açıklıklardan içeri giren gün ışığı, dairesel bir döngü yaratan yürüyüş yolu üzerinde hareketli ışık desenleri oluşturuyor ve yapının kinetikle buluşan konseptine bütünlük kazandırıyor.

Fotoğraflar: ©pattersons.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın