Lloyd Binası

YORUM YAZIN 0
4713
Lloyd binasi
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Lloyd binası katların detay görünümüLloyd binası, yüksek teknoloji modern mimarisi, dış cephesinde yer alan tesisatları ve çatısında özellikle bırakılmış vinçleri ile Viktorya dönemi komşularının arasında yükselen bir ofis binası.

Lloyd binası, Londra’nın ana finans bölgesi olan Lime Caddesi’nde yer alıyor. Binanın en önemli özelliği “Inside-Out Building” yani içi dışarda tasarlanmış olması. İç mekan kullanımını en üst düzeye çıkarabilmek için bina içinde olmasına alışık olduğumuz tüm alt yapı sistemleri, sıhhi tesisatlar ile merdiven ve asansörler binanın cephesinde yer alıyor. Bu durum sadece iç mekanı genişletmekle kalmıyor aynı zamanda teknik donanımların kolaylıkla değiştirilmesine ve bakımlarının yapılmasına da olanak sağlıyor.

Lloyd binası dış görünümBowellism

Yapıdaki mimari stil, binanın tasarımı ile Pritzker ödülü kazanan İngiliz mimarı Richard Rogers ile yakından ilişkili. Stil olarak “yüksek teknoloji modern yapı” olarak mimarlık literatürüne girmiş olsa da iç donanımların dışarıda kullanmasıyla “bowellism” mimarisinin önde gelen bir örneği sayılıyor. Rogers, aynı tarzı Lloyd binasından önce Paris’teki Pampidou binasında da kullanmış ve bu mimari tarza gönül vermiş bir mimar.

Lloyd binası dış cephePaslanmaz çelik cephe, modüler iç mekan

Eski Lloyd binası yıkılarak, 1978 ile 1986 yılları arasında inşa edilen yeni bina, 88 metre uzunluğunda ve 14 katlı. Tamamlanmamış görünümü oluşturmak amacıyla çatısında özellikle bırakılan vinçlerle uzunluğu 95 metreyi geçiyor.

İlginizi çekebilir:   Learning Hub

Binanın aerodinamik olan cephesinin tamamı paslanmaz çelik ile kaplanmış. Bina, 60 metre yüksekliğindeki bir atriyum etrafında konumlanan üç ana kuleden oluşuyor. Atriyumun cam tavanı, çalışma alanlarının her yönden ışık almasını ve doğal yoldan aydınlanmasını sağlıyor.

Lloyd binası iç mekanLloyd binasının ilk dört katı atriyuma açılan bir galeri şeklinde tasarlanmış. Bu katlar arasındaki geçişleri sağlamak amacıyla orta alanda yürüyen merdivenler bulunuyor.

Cam panellerle kapatılmış olan diğer katlara bina içinde bulunan iki asansörle ulaşılıyor. Yapıda bulunan diğer 12 asansör camdan ve bina dışına yerleştirilmiş durumda.

Açık plan olarak tasarlanan iç mekanın duvarları modüler. Bu sayede gerektiği zamanlarda kolayca değişiklik yapmak, yeni ve ilginç alanlar oluşturmak mümkün oluyor.

Richard Rogers, Lloyd’u tasarlarken orijinal cephesinin bir kısmını eski binaya bir saygı göstergesi olarak yıkmamış. Geçmişin tarihi mimarisini, yeni Lloyd binasının yüksek teknoloji stiliyle birleştirmiş.

Fotoğraflar: lloyds.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın