MahaNakhon

YORUM YAZIN 0
2349
Mahanakhon genel görünüm
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Mahanakhon, Bangkok'ta yer alıyorBangkok’un en yüksek binası olan MahaNakhon, kentin dünya sahnesindeki yükselişini ve cesaretini simgeliyor. Kentin mimarisinde bir dönüm noktası olarak görülen gökdelen, dış cephesindeki “piksel şeridi” ile dikkat çekiyor.

MahaNakhon, “Büyük Metropol” anlamına geliyor. Hem ismi hem de görünümüyle dünyanın en dinamik şehirlerinden biri olan Bangkok’un hırs ve heyecanını yansıtıyor. Alış veriş dükkanları, konutlar, çatı katında bir gözlemevi ve Ritz-Carlton Oteli’ni barındıran karma kullanımlı gökdelende şehrin en pahalı daireleri yer alıyor.

Aralık 2016 yılında açılan gökdelen, 77 katı ve 314 metre yüksekliği ile Yüksek Binalar ve Kentsel Yaşam Alanı Konseyi (CTBUH) tarafından Tayland’daki en yüksek yapı olarak ilan edildi.

Mahanakhon, piksel şerdiPiksel şeridi

Kent ile gökyüzü arasına dikey bir hareket getiren MahaNakhon, kare prizma şeklinde. Dış cephesini bir spiral gibi saran, cam duvarlı kübik girintiler kuleye alışılmamış bir görüntü veriyor. Oluşturduğu şekilden dolayı “piksel şeridi” olarak adlandırılan sarmal, iç katmanı ortaya çıkarmak için tasarlanmış. Şerit, binanın yüzey katmanını soyarak özellikle üst katlarda şehre hakim, panoramik manzaralı balkonlar oluşturuyor.

İlginizi çekebilir:   Lloyd Binası

Mahanakhon, piksel şeridinin oluşturduğu girintilerPiksel şeridi gökdelene benzersiz bir mimari görünüm vermesinin yanı sıra, modern ve çağdaş bir algı da yaratıyor.

Gözlemevi

Gökdelenin çatı katında yer alan gözlemevi, Bangkok’un en yüksek noktasını oluşturuyor. Halka açık olan gözlemevi, ziyaretçilere 360 derecelik şehir manzarası sunuyor.

Mahanakhon, panoramikİki kata yayılmış kapalı alanların ve bir izleme platformunun yer aldığı gözlemevinin en ilgi çeken özelliği ise bir gökyüzü kemeriyle binanın dışına doğru uzanan balkonu. Zemini cam olan balkon, havada yürüme hissi vererek ziyaretçilerin ilginç bir deneyime sahip olmalarına olanak sağlıyor.

Fotoğraflar: mahanakhon.com

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın