Majestic Elbphilharmonie

YORUM YAZIN 0
4181
Majestic Elbphilharmonie, genel
Fotoğraf: © Iwan Baan
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.
Majestic Elbphilharmonie, panoramik
Fotoğraf: © Maxim Schulz

Hamburg’da nehir kıyısındaki eski bir tuğla deponun üstünde gökyüzüne yükselen Majestic Elbphilharmonie, cam hatta nehir yansımalarıyla kristal bir heykeli andırıyor. Kısaca Elphi olarak anılan bina, dünyanın en büyük ve akustik olarak en gelişmiş konser salonlarından biri.

Elphi, Hamburg’un en yüksek yapısı olarak, Elbe Nehri’ndeki Grasbrook yarımadasında yer alıyor ve eski bir deponun üstüne oturuyor. Mimariyle sanatı etkileyici bir şekilde harmanlayan yapı, sosyal, kültürel ve günlük yaşamın yeni merkezi olarak tasarlandı. Kompleks, üç ayrı konser salonu, beş yıldızlı bir otel, 45 lüks daire, konferans salonları, restoranlar, barlar ve halka açık bir plazaya ev sahipliği yapıyor.

Kaispeicher A depoları

Elphi aslında üçüncü kuşağın temsilcisi; önceden binanın yerine iki depo yapılmış. Kaispeicher A, Hamburg Limanı’na kurulan iki eski deponun adı. İlk Kaispeicher A, limanın yenilenme çalışmalarının bir parçası olarak 1875 yılında inşaat direktörü Johannes Dalmann’ın planlarına göre inşa edildi.

Majestic Elbphilharmonie, ilk depo
İlk Kaispeicher A Fotoğraf: elbphilharmonie.de

Tuğladan yapılan bina, bir bodrum, mal işleme için bir zemin kat ve uzun süreli depolama için dört kat barındırıyordu. Limanın simgesi haline gelen kulesi, aynı zamanda gemilerin saatlerini ayarlayabilmeleri için günde iki kez top atışı yaparak saat görevi de görüyordu.

Depo, İkinci Dünya Savaşı sırasında bombalarla ciddi hasar görünce işlevsiz hale geldi. 1963 yılında ise yenisi yapılmak üzere yıkıldı ve aynı yıl ikinci Kaispeicher A’nın yapımına başlandı. Mimar Werner Kallmorgen tarafından tasarlanan yeni depo her biri 160 tonluk ağırlığı taşıyabilen 50 santimetre çapa sahip 1.111 adet beton kazık üzerine inşa edildi. Çay, tütün ve kakao depolanan binada yapı malzemesi olarak tuğla kullanıldı.

Majestic Elbphilharmonie, ikinci depo
İkinci Kaispeicher A

Deniz ticaretindeki artan konteyner kullanımı nedeniyle, bu tür depolama alanlarına olan talebin 1970’lerin başından itibaren büyük ölçüde azalmasıyla ikinci Kaispeicher A’nın da işlevi giderek yok olmaya başladı.

Majestic Elbphilharmonie, konser salonu
Fotoğraf: © Iwan Baan

Deponun üzerinde yükselen cam heykel

Deponun konser binası olarak yenilenmesine 2007 yılında karar verildi.

İlginizi çekebilir:   Tottenham Hotspur Stadyumu

Herzog & de Meuron mimarlık ofisi tarafından tasarlanan yeni bina hem eski deponun sağlamlığından faydalanmak hem de maliyeti düşürmek amacıyla eski Kaispeicher A’nın orijinal tuğla cephesi üzerine oturtuldu. Eski depo üzerinde yükselen cam yapı aşağıdaki tuğla bloğun ayak iziyle uyumlu ve aynı prizmatik kat planı ile inşa edildi.

Elphi’nin üstyapısı, camlı bir dış ve dalgalı bir çatı çizgisi sergileyen kendi temeli üzerinde duruyor.

Tuğla cephesiyle beraber 26 katlı olan kompleks, batı tarafında 108 metre ile en yüksek noktasına ulaşıyor.

Majestic Elbphilharmonie, plaza katı
Kamusal plaza katı Fotoğraf: elbphilharmonie.de

Tuğla depoyla cam yapı arasında, sekizinci katta yer alan kamusal plaza, ziyaretçilere hem limanın hem de kentin panoramik manzarasının keyfini çıkarma olanağı vermesinin yanı sıra, tüm binayı çevreleyen bir açık hava gezinti yolu da sunuyor. Plazaya binanın doğu tarafındaki ana girişte yer alan kavisli bir yürüyen merdiven ile ulaşılabiliyor.

Binanın etkileyici cephesinde 1.100 adet pencere paneli bulunuyor. Panellerin bazıları dışarıya doğru çıkıntı yaparak balkona benzer yapılar oluşturuyor. Üzerlerinde bulunan gün ışığına göre renk değiştiren krom noktalar binanın kristal benzeri görüntüsünü güçlendiriyor. Dalga görünümlü çatı ise, deniz köpüğünü anımsatan 5 bin 800 adet dairesel, beyaz ve delikli alüminyum plaka ile kaplanmış.

Grand Hall

Halka açık plazanın üstünde yer alan ve üç konser salonunun en büyüğü olan Grand Hall, 2.100 kişilik oturma kapasitesine sahip. Salonda, seyirci ve oyuncular arasında neredeyse interaktif bir yakınlık sağlayan teras benzeri balkonlarla çevrili bir performans sahnesi bulunuyor.

Majestic Elbphilharmonie, Grand Hall
Fotoğraf: © Iwan Baan

Ünlü akustik sanatçısı Yasuhisa Toyota ile birlikte tasarlanan salon, tavanda yer alan büyük bir ses reflektörü ve ses dalgalarını dağıtmak için her biri bilgisayar tarafından tasarlanan yaklaşık 10.000 ayrı mikrohaplu alçıpan levha ile mükemmel bir akustik sağlıyor.

 

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın