Mirador Binası

YORUM YAZIN 0
2822
Mirador Binası
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Mirador Binası, ön cepheAdeta gökyüzüne sıralanmış küçük mahallelerin bir koleksiyonu gibi görünen Mirador Binası, konut birimlerini küçük bloklar halinde gruplandıran postmodern bir yapı. Bina, 2005 yılında Madrid Belediyesi tarafından verilen “Konutta En İyi Tasarım” ödülünün de sahibi.

İspanya’nın Madrid kentinin kuzeyindeki Sanchinarro bölgesinde yer alan Mirador, farklı renklerle vurgulanan küçük blokların dikey olarak üst üste yığılmasıyla oluşan ilginç bir görünüme sahip. Bina dokuz bağımsız bloktan oluşuyor.

Mirador Binası, yan

Bloklar hem beyaz, gri, siyah renklerle hem de cephelerinde kullanılan taş, beton, karo gibi farklı malzemelerle birbirinden ayrışıyor. Bloklar arasında yer alan kırmızı alanlar ise ulaşım için tasarlanmış. Merdivenlerden, hollerden, platformlardan ve yollardan oluşan bu alanlar düşey sıralar oluşturarak Mirador’u da düşey bir mahalle olarak şekillendiriyor.

Mirador Binası, ulaşımı sağlayan düşey alan
Bina içi ulaşımı sağlayan kırmızı alan

İspanyol mimar Blanca Lleó ve Hollandalı mimarlık ofisi MVRDV’nin işbirliği ile tasarlanarak 2005 yılında inşası tamamlanan binada, bloklara göre değişen plan ve ebatlarda toplam 159 daire bulunuyor.

Delikli bina

İspanya’nın Avrupa Birliği’ne girmesiyle başlayan süreç, özellikle Madrid’de arsa fiyatlarının artmasına dolayısıyla büyük bloklar halinde konutlar inşa edilmesine neden oldu. Küçük pencereli, çok konutlu bu devasa bloklar İspanya’nın geleneksel kültürüyle bir tezat yaratsa da, eski Madrid evlerinin çevresini saran yeni mahalleler birbiri ardına inşa edildi.

İlginizi çekebilir:   Apple Park

Mirador Binası, yandan

Mirador Binası da Madrid’deki bu yeni yapılanma içinde yer aldı. Ancak, binanın sıradan ve klostrofobik bir görünümden kaçınmasını sağlamak için, binaya ait açık ve ortak bir alan oluşturma fikri geliştirildi. Bu fikir doğrultusunda 63,8 metre yüksekliğinde olan binanın ortasına, yani yerden 36,8 metre yüksekliğe bir avlu tasarlandı. Yaklaşık 580 metrekare alana sahip olan avlu, Mirador’da yaşayanlara iletişim kurabilecekleri bir sosyal alan, ortak bir bahçe ve Guadarrama Dağları’nın manzarasını seyredebilecekleri bir seyir terası oluşturdu. Binada yaşayanların ihtiyaç duyduğu açık alanı sağlayan avluya asansör bağlantısı ile bloklardan kolaylıkla ulaşmak mümkün.

Mirador Binası, avlu
Avlu, Mirador sakinleri için sosyal bir alan yaratıyor

Avlunun yarattığı ilginç görünüm halk arasında binaya pek çok isim takılmasına da neden oldu. İsimlerden en kullanılanı ise “delikli bina”. Mirador Binası, delikli yapısı ile çok katlı ve çok konutlu yapılara çağdaş, modern ve insani bir yaklaşım sunuyor.

Fotoğraflar: mvrdv.nl

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın