Morpheus Oteli

YORUM YAZIN 0
3486
Morpheus Oteli - Zaha Hadid Mimarları tasarımı
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Çin’in güney kıyısında ve Çin’e bağlı özel bir yönetim bölgesi olan Macau’da inşa edilen dünyanın ilk serbest formlu dış iskeletine sahip gökdeleni Morpheus Oteli, Zaha Hadid Mimarlarının dikkat çekici, özgün tasarımıyla bölgenin sembolü haline geldi.

Morpheus Oteli bina dışı iskelet fotoğrafıMimari olarak fark yaratan otelde, Zaha Hadid Mimarlık tarafından tasarlanan geometrik dış iskelet sayesinde iç kısımlarda karışıklık yaratıp, mekanları daraltan duvar ve sütunlar ortadan kaldırılmış, ayrıca binanın dışında olduğu kadar içinde de çok etkileyici bir görünüm yaratılmış.

Morpheus Oteli üzerindeki deliklerİki kule, tek bina

İskeleti oluşturan geometrik formlu bir ızgara ile örülen Morpheus Oteli, yapısal olarak üst kısımda bir köprü ile birbirine bağlanan iki adet kuleden oluşuyor. Bu yapı otelin içinde net olarak fark edilse de İki kulenin arasındaki boşluk kapatıldığından dışarıdan bakıldığında tek bir büyük bina görünümüne sahip. Bu bölgede yaratılan 3 adet büyük amorf delik ile klasik bina görüntüsünün tam tersine sıra dışı ve fütürist bir etki yaratılmış. Boşluklar arasında kalan ve iki kuleyi birleştiren kısımlar restoran, bar ve salon olarak kullanılıyor. Toplam 160 metre yüksekliğe ulaşan 40 katlı yapıda, etkileyici mimari tasarımı farklı açılardan gözlemlemeye imkân sağlayan 12 adet cam asansör bulunuyor.

İlginizi çekebilir:   Nestlé Çikolata Müzesi

Yeşim oyma sanatının modern bir yorumu

Morpheus Oteli atriyum ve asansörlerin mimari tasarımıBinanın dış iskeletini oluşturan geometrik formlar, yapının iç yüzeylerinde ve dekoratif unsurlarında da benzer şekilde, farklı ızgara sistemleri ve oymalarla devam ettirilerek konsept ve tasarım bütünlüğü sağlanmış. Zaha Hadid mimarları bu tasarımı oluştururken Çin’in yüzler yıllık yeşim oyma geleneğinden etkilendiklerini belirtiyorlar. Morpheus Oteli, aynı yerde yapımına başlanmış ama devam ettirilmemiş bir binanın mevcut temelleri üzerine inşa edilmiş.

Toplamda 770 oda ve süit, 9 adet de villa bulunan otelin lobisinde bina boyunca yükselen atriyum, yüksekliği ve oymalarıyla çok etkileyici bir derinliğe sahip.

Dış mekan fotoğraflar: Ivan Dupont
İç mekan fotoğraflar: Virgile Simon Bertrand

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın