Nakagin Kapsül Kulesi / Nagakin Capsule Tower

YORUM YAZIN 0
4849
Nagakin Kapsül Binası-Nagakin Capsule Tower genel görünümü
Fotoğraf: Jordy Meow
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Konut ve ofis olarak karma kullanımlı bir bina olan Nakagin Kapsül Kulesi, Tokyo’da bulunuyor. Mimar Kisho Kurokawa tarafından tasarlanan ve 1972’de tamamlanan bina, Japonya’nın savaş sonrası kültürel yeniden dirilişini simgeleyen bir mimari hareket niteliğinde.

Nagakin Kapsül Binası-Nagakin Capsule Tower kapsül odalarının görünümü
Kapsül odaların dışarıdan detay görünümü
Fotoğraf: Dodeckahedron

Bekar iş adamları hedef alınarak tasarlanmış kule, kalıcı ve pratik kullanım için inşa edilmiş olan dünyanın ilk kapsül mimarisi örneği özelliğini taşıyor. Bina, birbirine bağlı on bir ve on üç katlı iki ayrı beton kuleden oluşuyor ve kendinden yerleşik 140 prefabrik kapsül barındırıyor.

Kapsüller 2.3×3.8×2,1 metre ölçülerinde ve küçük bir yaşam veya ofis alanı olarak gerekli mobilya ve teçhizatlarla döşenmiş. Kompakt dairelerde, mutfak sobası, buzdolabı, televizyon yer alıyor. Uçak tuvaleti büyüklüğünde olan banyo ünitesi ile yatağın yanındaki geniş dairesel pencere odanın sahip olduğu ilginç detayları oluşturuyor.

İlginizi çekebilir:   Hong Kong-Zhuhai-Macao Köprüsü
Nagakin Kapsül Binası-Nagakin Capsule Tower odalarından genel görünüm
Binada bulunan kapsül oadalar oldukça küçük ama pek çok donanıma sahip
Fotoğraf: Dick Thomas Johnson

Daha büyük alanlar yaratabilmek için kapsüller birbirine cıvatayla bağlanmış olsa da yapıldığından bu yana hiçbir kapsülde bu tarz bir alan değişikliği yapılmamış durumda.

Nakagin Kapsul Binasi-Nagakin Capsule Tower yuvarlak pencereleri
Binaya farklı görünüm kazandıran yuvarlak pencereler
Fotoğraf: Chris 73

Bina, farklı ve özel görünümüne rağmen içinde yaşayanları pek mutlu edemedi. Ekim 2012’den itibaren, 140 kapsülün yaklaşık otuzu kullanılmaya devam ederken, diğerleri terk edildi veya depolama alanı olarak kullanıldı. Bina için yıkım kararı alınmasına karşın, yıkılmaması için “Save Nakagin Tower” sloganıyla başlatılan bağış kampanyası, özellikle binayı kült bir yapı olarak gören mimarlar tarafından ilgi görmekte.

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın