Pavlov Arkeopark

YORUM YAZIN 0
4061
Pavlov Arkeopark,
Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

Pavlov Arkeopark, üsttenPaleolitik Çağ yerleşim kalıntılarını sergileyen Pavlov Arkeopark, bölgedeki arkeolojik kazıları somutlaştıran kimliği ile hem yerel kültür hem de evrensel kültür mirasının bir parçasını oluşturuyor. Büyük bir kısmı yeraltında bulunan kompleks, hem modern hem de tarih öncesi mimariye atıfta bulunuyor.

Çekya’da yer alan Pavlov köyü, dünyanın önde gelen arkeolojik alanlarından biri. Bölgede yapılan kazılarda, Paleolitik Çağ’a ait çok sayıda taş ve kemik aletler, sanat eserleri ile insan ve hayvan iskeleti kalıntıları ortaya çıkarılmış.

Pavlov Arkeopark, panoramikBir arkeoloji müzesi kimliğinde olan Arkeopark, halkın bölgede yapılan kazılarla ortaya çıkan önemli keşifler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak üzere inşa edilmiş. Köy sınırı ile açık kırsal arasındaki koruma altına alınmış bir bölgede yer alan müzede, buluntulara ek olarak kazı tarihlerini detaylandıran fotoğraf ve belgeler de sergileniyor.

Etkileyici ve seçkin bir mimari

Çek mimarlar Radko Kvet ve Pavel Pijacek tarafından tasarlanan Arkeopark, barındırdığı tarihin yanı sıra şekli bakımından da oldukça etkileyici. Kompleks, kireçtaşından bir sırtın yamaçlarına yerleştirilmiş. Tasarımın en önemli özelliği yapının büyük kısmının yeraltında yer alıyor olması. Yerin üzerinde sadece beyaz beton kuleler bulunuyor. Yapı, dış cephesindeki keskin açıları ile modern mimariyi, yer altı yerleşimi ile ise tarih öncesini çağrıştırıyor.

İlginizi çekebilir:   Parkroyal on Pickering
Pavlov Arkeopark, giriş kapısı
Arkeopark’ın giriş kapısı

Beton, meşe ağacı ve camın kullanıldığı binanın dışarıya yansıyan en büyük bölümünü gözetleme kulesi oluşturuyor. Gabion duvarlar ve konik formlarla tanımlanmış giriş alanı ise açık hava etkinlikleri yapmaya uygun olarak tasarlanmış.

Mağarayı anımsatan galeriler

Yer altında yer alan bin metrekareden büyük sergi alanında yer altı mağaralarını andıran galeriler bulunuyor. Galerilerin minimalist tarzı müzenin iç mekanlarına yalın bir derinlik kazandırarak modern mimari ile tarih öncesi arasında bir akışkanlık sağlıyor.

Dizilişleri arkeolojik eser ve keşiflerin seyrini izleyen galerilerin eğimli duvarları, dar ve dolambaçlı yolları ile tavandan ışık kullanımı ziyaretçilere tarih öncesinin atmosferini sunuyor.

Fotoğraflar: © Gabriel Dvořák, Aleš Ležatka / kvetarch.cz

Yazıyı paylaşın | Paylaşmak güzeldir, bilgiyi çoğaltır.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın